Biskup Tadeusz Rakoczy został ukarany przez Stolicę Apostolską. Jest komunikat archidiecezji

Biskup Tadeusz Rakoczy został ukarany przez Stolicę Apostolską. Jest komunikat archidiecezji
fot. diecezja.bielsko.pl
KAI / ml

Zakaz uczestniczenia w celebracjach i spotkaniach publicznych oraz w zebraniach plenarnych KEP, nakaz życia w duchu pokuty i modlitwy oraz nakaz wpłaty z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa - takie są decyzje Stolicy Apostolskiej wobec bp Tadeusza Rakoczego, biskupa seniora diecezji bielsko - żywieckiej. Informacje te zawarte są w opublikowanym dziś Komunikacie Archidiecezji Krakowskiej.


Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat Archidiecezji Krakowskiej dotyczący biskupa seniora diecezji bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego

Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postepowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich.

W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje:

- zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych;

- nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy;

- zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski;

- wpłacenie z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Kuria bielsko-żywiecka wydała oświadczenie ws. biskupa Rakoczego

Watykan wszczął postępowanie wobec biskupa Rakoczego

Biskup Tadeusz Rakoczy przez 20 lat stał na czele diecezji bielsko-żywieckiej. Jak 10 miesięcy temu informowała wyborcza.pl, to właśnie w tym czasie zgłoszono tam przypadek molestowania ministranta przez księdza. Skrzywdzony zgłosił sprawę do biskupa i spotkał się z nim dwukrotnie. Bp Rakoczy miał nic nie zrobić, by wyjaśnić sprawę. "Miało to dramatyczne konsekwencje, bo ksiądz pedofil wykorzystał potem kolejnego chłopca. Zareagował dopiero następca Rakoczego bp Roman Pindel, który wszczął postępowanie w sprawie księdza pedofila" - pisze wyborcza.pl. 

Diecezja bielsko-żywiecka wydała oświadczenie ws. kary nałożonej na bpa Rakoczego

Jak podaje portal Watykan zlecił abp. Markowi Jędraszewskiemu przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie. Jego wysłannik spotkał się już z ofiarą księdza pedofila.Biskup Rakoczy ma 83 lata i jest na kościelnej emeryturze. To kolejny od premiery filmy braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” kościelnym hierarchom, w sprawie którego Watykan prowadzi dochodzenie. Badana jest także sprawa bp. Edwarda Janiaka, bp. Stanisława Napierały i bp. Henryka Tomasika.

Kuria bielsko-żywiecka wydała oświadczenie ws. biskupa Rakoczego

Tomasz Terlikowski, katolicki publicysta, stwierdził wówczas, że to dopiero początek lawiny. "Stolica Apostolska nakazała zbadanie oskarżeń o tuszowanie przestępstw seksualnych księdza przez biskupa Tadeusza Rakoczego. Ich skutkiem były kolejne ofiary. To początek lawiny. Takich spraw będzie coraz więcej. Trudny czas przed nami. Potrzebna modlitwa, ofiara, empatia i miłosierdzie wobec ofiar, co oznacza sprawiedliwość wobec sprawców i tuszujących i determinacja do pełnego wyjaśnienia tych spraw" - napisał na swoim Facebooku.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Biskup Tadeusz Rakoczy został ukarany przez Stolicę Apostolską. Jest komunikat archidiecezji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.