Oszczędności w Watykanie. Stolica Apostolska wyda najmniej w swojej historii

Oszczędności w Watykanie. Stolica Apostolska wyda najmniej w swojej historii
Fot. Caleb Miller / Unsplash
PAP/KAI / kb

Wydatki Stolicy Apostolskiej w tym roku będą najniższe w jej najnowszej historii, jednak bez uszczerbku dla posługi papieża i pensji pracowników- ogłosił w piątek prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych ks. Juan Antonio Guerrero Alves.

"Kryzys spowodowany przez pandemię jest przyczyną tego restrykcyjnego budżetu, w którym przewidziane wpływy są znacznie niższe od tych z 2019 roku, ostatniego przed pandemią" - oświadczył hiszpański jezuita, będący watykańskim "ministrem sprawiedliwości".

DEON.PL POLECA

Wpływy te wynosiły 307 milionów euro, w tym roku będą niższe o prawie jedną trzecią i wyniosą 213 mln euro. Jak zaznaczył prefekt, dzięki oszczędnościom nie zostanie ograniczona "służba na rzecz papieża i obronione zostały pensje oraz miejsca pracy zatrudnionych". Wydatki ogólne będą niższe o 8 procent.

"Doświadczenie podpowiada, że Kościół pozbawiony środków finansowych nadal głosi Ewangelię i to z wielką kreatywnością, która jest darem Ducha Świętego na trudne czasy” – podkreślił jezuita.

Ks. Guerrero Alves odniósł się także do danych na temat zatwierdzonego w lutym przez papieża Franciszka budżetu, w którym przewidziany jest deficyt w wysokości 50 milionów euro: "Potrzeba wsparcia ze strony wiernych" - stwierdził.

Zapytany o to, co ma w planach Stolica Apostolska, gdyby jednak pandemia się przedłużała lub – jak prognozują niektórzy – pozostała z nami na zawsze, odpowiedział, że Ojca Świętego czekają wówczas trudne decyzje.

"Musielibyśmy pomyśleć o dokonaniu poważniejszych cięć i ograniczeń, zastanowić się czy zmniejszyć liczbę języków, w których przemawiają media watykańskie, czy może zredukować publiczne występy papieża lub działania Kościoła na arenie międzynarodowej. Uważam jednak, że cokolwiek się wydarzy, musimy zoptymalizować wydatki i liczyć na hojność ludu Bożego” – zakończył ks. Guerrero Alves.

Źródło: PAP / KAI /  kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agnieszka Skórzewska-Skowron

Publikacja przybliża postać obecnej głowy Kościoła Katolickiego. Zawiera ciekawostki dotyczące Argentyny, z której pochodzi papież, słowniczek ze zwrotami i wiele zdjęć i ilustracji. Opisane zostały lata młodzieńcze Jorge Bergoglio, jego pasje i zainteresowania (gra w...

Skomentuj artykuł

Oszczędności w Watykanie. Stolica Apostolska wyda najmniej w swojej historii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.