Papież ustanowił nowe, międzynarodowe sanktuarium maryjne. W tym miejscu wydarzyły się cudowne objawienia

Papież ustanowił nowe, międzynarodowe sanktuarium maryjne. W tym miejscu wydarzyły się cudowne objawienia
Fot. Knock Parish Church / Youtube, depositphotos.com
KAI /kb

19 marca, główne katolickie sanktuarium Irlandii w Knock zostanie ogłoszone przez papieża międzynarodowym sanktuarium Maryjnym i eucharystycznym.

Franciszek skieruje przesłanie wideo do uczestników Mszy św., jaką tego dnia odprawi w Knock metropolita Tuam abp Michael Neary.

Ojciec Święty odwiedził miejsce XIX-wiecznych objawień Matki Bożej w 2018 r. W Knock, w 1979 r., był również św. Jan Paweł II.

Na miejscu objawień zbudowano Świątynię Najświętszej Panienki z Knock, której przypisywane jest wstawiennictwo przy licznych uzdrowieniach. Obrazują je kule i laski pozostawione tam przez uleczonych wiernych. Każda irlandzka diecezja rozpoczęła regularne pielgrzymki do świątyni, a objawienie spotkało się z uznaniem papieży.

Pius XII pobłogosławił chorągiew Knock i przyozdobił ją specjalnym medalem, Jan XXIII sprezentował wyjątkową świecę do sanktuarium, Paweł VI poświęcił kamień węgielny pod budowę przyszłej bazyliki Królowej Irlandii, a Jan Paweł II odwiedził świątynię na stulecie objawień.

Podczas tej wizyty odprawił w niej mszę, ustanowił świątynię bazyliką i ofiarował Maryi złotą różę.

Proklamacja nowego sanktuarium nastąpi w Roku św. Józefa. To nie przypadek, ponieważ ten święty towarzyszył Matce Bożej w trakcie objawień 21 sierpnia 1879 r. razem ze św. Janem Ewangelistą i Barankiem Bożym.

Według oświadczenia zamieszczonego na stronie internetowej sanktuarium, scena objawień ma głębokie znaczenie liturgiczne, bogactwo symboliczne i była przedmiotem badań teologicznych i kontemplacji przez kilka pokoleń.

"Szczególne dla objawień w Knock jest przedstawienie Eucharystii jako zmartwychwstałego Pana, który pojawia się jako Baranek na ołtarzu, stojący przez krzyżem i otoczony zastępami aniołów" – napisano w oświadczeniu, które podkreśla, że tak tę scenę opisało 15 świadków objawień.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner

Zbiór 21 tekstów ks. Tischnera na XXI wiek

Z myśleniem jest tak jak z chodzeniem: najpierw człowiek trzyma się ręki matki, a potem odkrywa, że już sam potrafi.
ks. Józef Tischner

Dla wielu słuchaczy...

Skomentuj artykuł

Papież ustanowił nowe, międzynarodowe sanktuarium maryjne. W tym miejscu wydarzyły się cudowne objawienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.