Jakie są polskie zasoby gazu łupkowego?

(fot. arndw / flickr.com)
PAP / drr

Najbardziej prawdopodobna wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce zawiera się w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych - wynika z opublikowanego w środę raportu Państwowego Instytutu Geologicznego.

To około dziesięciokrotnie mniej niż mówiły amerykańskie szacunki tych zasobów ( 5,3 bln m. sześc.), ale jednocześnie kilka razy więcej niż zawierają udokumentowane złoża konwencjonalne (145 mld m. sześc.).

W raporcie zaznaczono jednocześnie, że maksymalne zasoby gazu łupkowego mogą okazać się wyższe i wynieść do 1,92 bln m. sześc.

DEON.PL POLECA

Przy obecnym rocznym zapotrzebowaniu na gaz ziemny w Polsce (mniej więcej 14,5 mld m sześc.), oszacowane zasoby wydobywalne gazu ziemnego ze złóż konwencjonalnych oraz niekonwencjonalnych, powinny wystarczyć na zaspokojenie pełnych potrzeb polskiego rynku przez 35-65 lat.

W kwietniu ub.r. amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania. Raport EIA dotyczył 32 krajów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jakie są polskie zasoby gazu łupkowego?
Komentarze (1)
Ulka
22 marca 2012, 13:21
Drugi odcinek z cyklu relacji ze spotkań w Klubie Ronina. Klub powstał w roku 2007 z inicjatywy m.in: Józefa Orła i Rafała Ziemkiewicza. Tematyka cywilizacyjna, osobistości świata kultury, mediów, nauki. Co tydzień nowa relacja. Zapraszamy! Dziś Paweł Poprawa z Polskiego Instytutu Geologicznego. Fakty i mity na temat gazu łupkowego w Polsce. W rozmowie uczestniczą m.in: europoseł Konrad Szymański, Bronisław Wildstein, Teresa Wójcik. <a href="http://vod.gazetapolska.pl/625-klub-ronina-gaz-lupkowy">http://vod.gazetapolska.pl/625-klub-ronina-gaz-lupkowy</a>