Jest nowelizacja ustawy o finansach publicznych

(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / drr

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o finansach publicznych. Przewiduje ona m.in. warunkowe podwyżki VAT, gdyby dług publiczny przekroczył poziom 55 proc. PKB. Wprowadza też tzw. regułę wydatkową ograniczającą wzrost niektórych wydatków państwa.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 223 posłów, przeciw było 195, a 2 wstrzymało się od głosu.

Do przygotowanej przez rząd noweli Sejm wprowadził kilka poprawek. Jedna z nich przewiduje, że tzw. dyscyplinująca reguła wydatkowa nie będzie dotyczyć dotacji dla Funduszu Emerytur Pomostowych. Zgodnie z pierwotnymi propozycjami rządu reguła ta nie obejmie m.in. dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i Funduszu Emerytalno-Rentowego KRUS; chodzi o pieniądze na sfinansowanie wypłat świadczeń emerytalno-rentowych gwarantowanych przez państwo.

DEON.PL POLECA

Posłowie wprowadzili też poprawki legislacyjne, doprecyzowujące przepisy ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych.

Sejm nie zgodził się natomiast z wnioskami PiS i SLD, by wykreślić przepisy przewidujące warunkową podwyżkę VAT. Odrzucono też poprawkę PiS usuwającą przepisy dotyczące ewentualnego zmniejszenia do 30 proc. dotacji do PFRON.

Ustawa przewiduje m.in. wzrost stawek VAT w przypadku, gdyby relacja długu publicznego do PKB przekroczyła 55 proc. Jeśli stałoby się to np. w 2011 r., to w lipcu 2012 r. VAT wzrósłby o jeden punkt procentowy, a w kolejnym roku o jeszcze jeden. Potem nastąpiłby stopniowy powrót do pierwotnej stawki VAT.

Tzw. dyscyplinująca reguła wydatkowa zakłada, że wydatki budżetu państwa będą mogły rosnąć z roku na rok nie więcej niż o 1 punkt procentowy ponad inflację. Ma ona dotyczyć wydatków elastycznych, które nie są określone w ustawach oraz nowych wydatków sztywnych (ich poziom określono w ustawach).

Rząd planował, że nowela przyniesie państwu ok. 19 mld zł oszczędności, ale resort finansów szacuje, że po wykreśleniu z niej przepisów o Lasach będą one niższe o ok. 650-700 mln zł. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r., ale kilka jej przepisów zacznie obowiązywać później.

Według resortu finansów projekt ma na celu m.in. poprawę finansów państwa i zabezpieczenie przed przekroczeniem tzw. drugiego progu ostrożnościowego (relacji długu publicznego do PKB na poziomie 55 proc

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jest nowelizacja ustawy o finansach publicznych
Komentarze (2)
G
Gośka
6 grudnia 2010, 19:44
ustawa o finansach publicznych zaciska pasa przeciętnych "zjadaczy chleba", natomiast u naszych kochanych "decydentów" powoduje rozpasanie ledwie muśnięte ograniczeniami ze strony "towarzystwa wzajemnej adoracji". Nawet szybka lektura wystarczy... chociażby art.15 razi rozrzutnością "...Samorządowy zakład budżetowy wpłaca do budżetu...nadwyżkę środków obrotowych..., chyba że organ stanowiący JST postanowi inaczej." Art. 22 "...Rada Ministrów może, na wniosek ministra sprawującego nadzór nad agencją wykonawczą, wyrazić zgodę, w formie uchwały, na niewypłacenie nadwyżki..." a więc: - finansuje państwo - "wydatki mogą przekraczać planowane dochody" - dochody nie koniecznie trafią do budżetu...więc gdzie?!
Szymon Żminda
3 grudnia 2010, 15:30
No genialny plan - jak zadziała, to rząd się będzie chwalił, że zbił dług, nie dodając, że z naszej kieszeni a nie własnej zaradności. A jak nie zadziałą powiedzą - to wina PiS :-))))