Juncker chce równej płacy minimalnej w całej UE

(fot. EnvironmentBlog / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
PAP / pz

Kandydat partii chadeckich na przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker opowiedział się w sobotę w Brunszwiku za wprowadzeniem na terenie całej Unii Europejskiej równej płacy minimalnej.

"Za taką samą pracę takie samo wynagrodzenie; płaca minimalna wszędzie" - oświadczył Juncker na mityngu niemieckiej CDU, otwierającym kampanię tej partii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Były premier Luksemburga wskazał na pozytywne doświadczenia swojego kraju z płacą minimalną. W Luksemburgu od połowy lat 70. obowiązuje płaca minimalna, obecnie w wysokości 11,50 euro za godzinę - powiedział Juncker. "Nie doprowadziło to w Luksemburgu ani do masowej biedy, ani do klęski głodu" - zauważył ironicznie luksemburski polityk.

DEON.PL POLECA

Niemiecki rząd podjął w tym roku, po długich i zaciętych dyskusjach, wprowadzić płacę minimalną w wysokości 8,50 euro za godzinę. Przeciwna temu rozwiązaniu była właśnie CDU, jednak po utworzeniu w grudniu 2013 roku koalicyjnego rządu z socjaldemokratami, którzy od dawna domagali się płacy minimalnej, wycofali swój sprzeciw. Zakończenie prac parlamentarnych nad ustawą w tej sprawie spodziewane jest przed przerwą wakacyjną. Niemieccy przedsiębiorcy ostrzegają, że płaca minimalna spowoduje wzrost bezrobocia i osłabi wzrost gospodarczy.

Premier Donald Tusk powiedział w piątek podczas szczytu przywódców regionalnych Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Poznaniu, że Juncker jest najlepszym kandydatem na szefa Komisji Europejskiej, ponieważ "uosabia Unię Europejską w najlepszym wymiarze".

Europejscy chadecy wybrali Junckera na wspólnego kandydata na przewodniczącego KE na początku marca w Dublinie. Do EPL należą ugrupowania centrowe i centroprawicowe, w tym PO i PSL. Tworzy ona obecnie najliczniejszą grupę polityczną w Parlamencie Europejskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Juncker chce równej płacy minimalnej w całej UE
Komentarze (3)
R
Roman
27 kwietnia 2014, 10:45
Sprytne ! chodzi tu oczywiście o wyrównanie konkurencyjności rynków. W Europie zach. koszty pracy są wysokie w porównaniu ze wschodem, przez co obecnie jest tendencja przenoszenia dużego przemysłu na wschód Europy. Jesli koszty pracy będą wyrównane tendencja ta zaniknie z korzyscią oczywiście dla zachodu. Polsce nie jest to na rękę. Straci prace ogrom ludzi pracujących dla exportu. Bo Niemcowi czy Włochowi będzie bez znaczenia czy wyprodukuje u siebie czy kupi za granicą, a widomo ze w ramach wspierania lokalnego wyprodukuje u siebie. Trzeba pamiętać ze niskie koszty produkcji są jedny z motorów naszego silnego rozwoju. Jest to zasługa (patriotyczna) każdego robotnika, któremu często brakuje do "pierwszego", ale przyszłe pokolenia to docenią.
jazmig jazmig
26 kwietnia 2014, 17:53
Jak widać, partie chadeckie są wybitnie lewicowe, ale rozsądku im brakuje kompletnie. Powszechna równość już była w wielu krajach i nadal panuje na Kubie oraz w Korei Płn. Niech on tam sobie pojedzie i wtedy może zrozumie, do czego prowadzi powszechna równość.
J
JKW
26 kwietnia 2014, 18:09
JAk zwykle niezwykle trafny komentarz.