KE chce podwyższyć wiek emerytalny w UE

(fot. fdecomite / flickr.com)
PAP / pz

Jak donosi "European Voice", w ciągu najbliższych tygodni komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor przedstawi propozycje naprawy systemów emerytalnych w UE. Jedną z rekomendacji ma być zbliżenie i podwyższenie wieku emerytalnego w krajach UE.

Obecnie każdy kraj "27" ma swój system emerytalny.

Propozycje Komisji Europejskiej - argumentuje gazeta - to efekt "pękających w szafach" systemów emerytalnych w UE. Zgodnie z danymi KE, rządy krajów Wspólnoty będą musiały wydawać średnio dodatkowe 2,5 proc. ich PKB na emerytury do 2060 roku tylko po to, by sprostać istniejącym warunkom tych systemów.

Według "European Voice" problem ten nabiera wagi w świetle obecnego kryzysu nadmiernego zadłużenia krajów strefy euro. Z tego powodu wydłużenia ustawowego wieku emerytalnego we Włoszech z 65 do 67 lat od premiera Silvio Berlusconiego oczekują liderzy eurolandu.

Próby podwyższenia wieku emerytalnego wzbudzają społeczne oburzenie w całej UE, jednak KE da najprawdopodobniej do zrozumienia, że krajów UE nie stać dłużej na utrzymywanie niskiego wieku emerytalnego - zaznacza gazeta. Coraz mniej młodych osób pracuje na jednego emeryta w UE.

- Od jakiegoś czasu była presja na kraje członkowskie, by zbliżyły wiek emerytalny - wskazało źródło cytowane przez gazetę. Dlatego KE czuje się teraz upoważniona do przedstawienia formalnej propozycji - kwituje dziennikarz.

W tzw. białej księdze KE ma też zawrzeć wskazówki, jak zwiększyć przejrzystość systemów emerytalnych w krajach UE, a nawet propozycje nowych przepisów, które by lepiej chroniły emerytury obywateli przed przyszłymi kryzysami finansowymi. KE będzie też proponować ułatwienia w przenoszeniu emerytury między krajami UE w przypadku przeprowadzki emeryta.

"European Voice" zapowiada, że najbardziej kontrowersyjna propozycja KE będzie dotyczyć regulacji funkcjonowania funduszy emerytalnych, a dokładnie wysokości kapitału, jaki powinny utrzymywać. Fundusze próbowały odwieść KE od pomysłu nałożenia na nie wymagań podobnych do tych, jakie mają obowiązywać firmy ubezpieczeniowe (zawarte w dokumencie zwanym Solvency II). Ostateczna propozycja KE ma towarzyszyć białej księdze o systemach emerytalnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE chce podwyższyć wiek emerytalny w UE
Komentarze (17)
O
obywatel
27 listopada 2011, 15:37
 przeciez do tej pory w wielu miejscach pracuja ludzie w wieku emerytalnym . z róznych przyczyn nie przechodza na emeryturę (choc wiek im na to pozwala) a ci , którzy juz sie napracowali moga sobie odpocząc (srednio 8 lat wg danych ZUS). więc o co chodzi? o zabranie emerytur? to po co płacimy składke ponad 45%?
G
Groszek
27 listopada 2011, 15:00
Młodzi niech sobie ziele popalają, a staruszki i staruszkowie do śmierci niech zap......ają.
KL
kumpel lumpa
27 listopada 2011, 14:33
Nie ma żadnej mniejszości "prawdziwych Polaków". Każdy Polak jest prawdziwym Polakiem. No, chyba że ktoś tylko nosi polskie nazwisko - taka mniejszość rzeczywiście istnieje. Isntnieje istnieje, nawet czas od czasu manifestują swoją lepszość, większy patriotyzm i prawdziwy katolicyzm. Mają nawet swojego zbawiciela. :-) Cieszę się, że się ze mną zgadzasz. Tylko niestety przybywa ich w takim tempie, ze nie wiem czy wciąż jeszcze są mniejszością. A ja mam wrażenie, że ciągle ich ubywa. Co potwierdza fakt kolejnych przegranych wyborów, mimo i ch ogromnej motywacji. Stanowczo adamajkisowi jest potrzebny dłuższy urlop. On w ogóle nie rozumie o czym mówi @veritas
A
alu
27 listopada 2011, 14:26
Pomysl z zatrudnianiem  ludzi do poznej starosc, to brak poszanowania dla ludzi starych, czesto schorowanych, ktorzy zapewne dokoncza zycie na stanowisku pracy oszczedzajac tym samym panstwu wyplacania emerytur. Wnukowie tych ludzi, "jadac" na powszechnie zalegalizowanych narkotykach szybko zakoncza swoj zywot,  gdzies w rowie a ich rodzice, jezeli pozostana jeszcze psychicznie normalni, to i tak bez wiekszych szans na dlugie zycie, bo wedlug hasel, czesto pojawiajacych sie w zachodniej prasie " bogaci beda coraz bogatsi a biedni coraz biedniejsi " umra z niedozywienia. Polska zostanie z garstka Polakow,ktorych juz teraz przystosowuja sie do roli uslugiwania a nie panowania.
E
Ewa
27 listopada 2011, 11:19
 No tak. Bardzo fajnie. Ale czy ktos sie zastanawiał, jakim pracownikiem będzie 67 - letni kierowca, hutnik, 67- letnia tancerka czy nawet 67 latka zatrudniona w sklepie gdzie trzeba dzwigać cięzary? A nawet lekarz, który przez całe życie musi się dokształcać?
V
vritas
27 listopada 2011, 10:59
 Państwo tworzy normy prawne, ale trud tworzenia miejsc pracy jest w rekach przedsiębiorców. To poczytaj sobie jak u nas ten trud jest niweczony przez nieustające kontrole państwa. Ludzie zwijają firmy, bo nie mają czasu na prowadzenie biznesu.
V
veritas
27 listopada 2011, 10:23
~veritas pracę zapewniają pracodawcy, trzeba ostatecznie porzucić socjalistyczny model myślenia Powtarzasz slogany jak papuga. Pracę zapewniają pracodawcy, ale pracodawcom stwarza warunki do działania system prawny - tworzony przez państwo. Od ustalanych przez państwo kosztów pracy zależy ile firm będzie powstawało, ile zdoła się utrzymać i ilu ludzi zatrudni.
V
veritas
27 listopada 2011, 10:17
Nie ma żadnej mniejszości "prawdziwych Polaków". Każdy Polak jest prawdziwym Polakiem. No, chyba że ktoś tylko nosi polskie nazwisko - taka mniejszość rzeczywiście istnieje. Isntnieje istnieje, nawet czas od czasu manifestują swoją lepszość, większy patriotyzm i prawdziwy katolicyzm. Mają nawet swojego zbawiciela. :-) Cieszę się, że się ze mną zgadzasz. Tylko niestety przybywa ich w takim tempie, ze nie wiem czy wciąż jeszcze są mniejszością.
V
veritas
27 listopada 2011, 10:13
Najpierw niech nasz nierząd zapewni pracę mlodym, a potem pomyślmy o staruszkach... I tu właśnie przemawia socjalistyczna dusza, miejsca pracy to tworza przedsiębiorcy!!! Nie słyszałeś nigdy, że rząd posunięciami prawnym ułatwia albo utrudnia przedsiębiorcom tworzenie miejsc pracy.? A dodatkowo, jeśli to nie pomaga, przeciwdziała bezrobociu organizując roboty publiczne. Niemcy w ten sposób zbudowali autostrady. A u nas sprowadzili do budowy dróg Chińczyków.
V
veritas
27 listopada 2011, 09:17
Prawdziwi Polacy chcą reform bez reform. Całe szczeście, ze to mniejszość w narodzie. Nie ma żadnej mniejszości "prawdziwych Polaków". Każdy Polak jest prawdziwym Polakiem. No, chyba że ktoś tylko nosi polskie nazwisko - taka mniejszość rzeczywiście istnieje.
STANISŁAW SZCZEPANEK
26 listopada 2011, 23:38
 Najpierw niech nasz nierząd zapewni pracę mlodym, a potem pomyślmy o staruszkach...
D
DNA
1 listopada 2011, 08:56
Oto tak wygląda współczesne niewolnictwo! Pracuj za grosze, im dlużej tym lepiej. A emerytura tez będzie groszowa i będziesz wegetował. Więc najlepiej pracuj, aż padniesz... wszystko kosztem szarego człowieka. A bankowcy, politycy, przemyslowcy ... i inni szamani liberalizmu bez Boga, tak dalej niech się pławią w tej bogatej nicości. Nie zazroszczę im, ale jest to obrzydliwe.
W
wanda
1 listopada 2011, 05:44
Skoro brak miejsc pracy to gdzie mają być zatrudnieni staruszkowie?Większość ludzi po sześćdziesiątce  jest schorowana i niezdolna   do terminowego wykonywania pracy,dotarcia do miejsca pracy.Jaki to rodzaj pracy ma być proponowany  chorym?Nawet w czasach oficjalnego niewolnictwa,starych ludzi  odrzucano,bo  byli niewydajni......
31 października 2011, 23:42
 Sądzę, że to jest tematem ciekawszym od wielu innych.
G
Groszek
31 października 2011, 20:45
Młodzi, wykształceni powinni legalnie palić sobie trawkę, popijając piwkiem, polegując na błoniach, lub w upalne dni mocząc się w fontannach, a starzy niech zapieprzają do roboty, bez taryfy ulgowej dla staruszek. Mają tyrać do śmierci, bo młodość musi się wyszumieć. Starzy mają tyrać na 3 zmiany, w świątek, piątek i niedzielę, bo kto ich zastąpi? Narąbany i naćpany młodzian? Róbta co chceta kiedyś im powiedziano, więc robią co chcą.
D
Dami
31 października 2011, 19:59
Ludzie powinni pracować do śmierci i dopiero po śmierci przechodzić na zasłużoną emeryturę. A przy tym płacić większe składki na tę emeryturę, która dzięki temu będzie oczywiście większa. To najlepsze rozwiązanie za którym optują najwybitniejsze umysły. Oczywiście, powinny być wyjątki od tej prostej zasady czyli pomysłodawcy, wybitne umysły, ważniejsi politycy, mędrcy europejscy (i ich rodziny).
O
oburzona
31 października 2011, 19:12
A bezrobotni młodzi ludzie co na to. Może niektórym to pasuje , że utrzymuje go pracujący 66 latek, niż żeby on utrzymywał 61 latka. Ale gdzie są pieniądze , które cały czas nam zabierają?