KE: ponad 4 mln euro kary za kwotę mleczną

(fot. sxc.hu)
PAP / psd

Polska musi zapłacić karę w wysokości 4 mln 112 tys. euro w związku z przekroczeniem o 0,2 proc. kwoty produkcji mleka za rok kwotowy 2012/2013 - wynika z informacji przedstawionej we wtorek przez Komisję Europejską. Ukarane mają być jeszcze cztery kraje.

"Austria, Niemcy, Dania, Polska i Cypr przekroczyły swoje mleczne kwoty dostaw na (rok kwotowy) 2012/2013, dlatego muszą zapłacić kary o łącznej wysokości około 46 mln euro" - czytamy we wtorkowej informacji KE.

Jak wynika z tabelek przedstawionych przez KE Polska przekroczyła kwotę mleczną o 0,2 proc. i ma zapłacić karę w wysokości 4 mln 112 tys. euro. Największą karę ma zapłacić Austria (ponad 28,7 mln euro), która przekroczyła swoją kwotę mleczną aż o 3,6 proc.

"Zgodnie z krajowymi deklaracjami za rok (kwotowy) kończący się 31 marca 2013 r. Austria, Niemcy, Dania, Polska i Cypr przekroczyły swoje krajowe kwoty w sumie o 163 700 ton, pomimo 1-proc. wzrostu kwot w roku 2012/2013 (...)" - czytamy.

Jednocześnie 22 kraje nie wykorzystały swoich kwot, z czego 10 krajów nie wykorzystało więcej niż 10 proc. kwot.

System kwot mlecznych ma być zniesiony w kwietniu 2015 r., i przekroczenie kwot może wynikać z faktu, że polscy rolnicy przygotowują się do zwiększonej produkcji mleka po zniesieniu ograniczeń. Polska może stać się wówczas dominującym producentem mleka w UE. Polska na forum UE broniła jednak kwot mlecznych, które dawały ochronę rynku, zwłaszcza produkcji mleka w pewnych mniej sprzyjających obszarach.

Karę za przekroczenie kwot ostatecznie zapłacą rolnicy za pośrednictwem spółdzielni i może ona wynieść w przeliczeniu na litr mleka kilka groszy.

Zastępca prezesa Agencji Rynku Rolnego Lucjan Zwolak poinformował PAP we wtorek, że z informacji ARR wynika, iż Polska przekroczyła limit produkcji mleka o 15 mln kg, czyli o 0,15 proc. Zwolak wyjaśnił, że takie dane Polska przekazała Komisji Europejskiej, a informacja KE powinna być z nimi zgodna.

"Być może Komisja dokonała zaokrąglenia arytmetycznego do 0,2 proc. Dane Komisji i nasze są spójne, tym bardziej, że podana przez KE kwota opłaty dodatkowej w wysokości 4 mln euro zgadza się z naszymi wcześniejszymi wyliczeniami" - powiedział.

Zwolak dodał, że agencja kończy akcję ściągania opłaty dodatkowej od punktów skupu mleka, a te od swoich dostawców. Opłata ta ma zostać przekazania Brukseli do końca roku rozliczeniowego, czyli do 15 października. Poinformował, że wskutek postępowań odwoławczych ostatecznie będzie ona nieco mniejsza niż obliczone wcześniej 4 mln euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

KE: ponad 4 mln euro kary za kwotę mleczną
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.