Komorowski z v-ce prez. RPA o gospodarce

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / mm

O rozwoju kontaktów politycznych i dalszym zacieśnieniu współpracy gospodarczej rozmawiali w piątek w Belwederze prezydent Bronisław Komorowski i wiceprezydent Republiki Południowej Afryki Kgalema Motlanthe.

Prezydencki minister Jaromir Sokołowski powiedział PAP, że obaj politycy podczas spotkania wyrazili zadowolenie z rozwoju kontaktów politycznych między Polską a RPA. Jak podkreślił, zarówno Komorowski, jak i Motlanthe zadeklarowali chęć dalszego zacieśnienia współpracy gospodarczej.

"Prezydent Bronisław Komorowski podczas rozmowy podkreślił, że Republika Południowej Afryki jest największym partnerem handlowym naszego kraju na kontynencie afrykańskim. Prezydent wyraził także nadzieję, że inwestorzy południowoafrykańscy będą kontynuować zaangażowanie na polskim rynku" - powiedział Sokołowski.

Minister poinformował także, że Komorowski ponownie przekazał na ręce wiceprezydenta RPA kondolencje w związku ze śmiercią w grudniu ub.r. byłego prezydenta RPA Nelsona Mandeli.

Sokołowski dodał także, że Motlanthe przekazał Komorowskiemu zaproszenie od prezydenta RPA Jacoba Zumy do złożenia oficjalnej wizyty w Republice Południowej Afryki.

Przyjazd wiceprezydenta Motlanthe do Polski to rewizyta po oficjalnej wizycie premiera Donalda Tuska w RPA w październiku 2013 roku. W piątek w KPRM odbyły się też rozmowy Tuska z Motlanthe oraz spotkania resortowe; z wiceprezydentem RPA przylecieli do Polski ministrowie: transportu, rozwoju wsi i reformy rolnej, nauki i technologii oraz wiceministrowie stosunków międzynarodowych i współpracy, handlu i przemysłu, szkolnictwa wyższego.

Ponadto wiceprezydentowi RPA towarzyszy reprezentacja przedsiębiorców południowoafrykańskich, którzy przybyli do Polski w związku ze zorganizowaniem forum biznesu oraz programem wyjazdowym organizowanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

RPA jest najważniejszym partnerem ekonomicznym Polski w Afryce; na ten kraj przypada 1/4 obrotu gospodarczego Polski na tym kontynencie. Pomimo światowego kryzysu gospodarczego w relacjach Polski z RPA utrzymywał się wysoki poziomu wymiany handlowej sięgający 800 mln USD. W ostatnich latach wymiana ta miała dodatnie dla Polski saldo.

Od 2013 roku polski rząd realizuje program "Go Africa!", którego celem jest ułatwienie rozwijania relacji gospodarczych oraz promowanie eksportu naszych produktów. Afryka jest wyjątkowo atrakcyjnym regionem, biorąc pod uwagę kurczące się rynki tradycyjnych partnerów gospodarczych Polski.

Projekt "Go Africa!" jest częścią procesu internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. Szacuje się, że w najbliższych dwóch latach 7 na 10 najszybciej rozwijających się gospodarek świata będzie pochodziło z Afryki.

Do najważniejszych południowoafrykańskich inwestycji w Polsce należą: inwestycja SAB Miller w przemyśle browarniczym (Browary Tyskie i Browary Lech), a także konsorcjum Fra-Mondi w zakłady celulozowo-papiernicze i drzewne (m.in. Zakłady Celulozy i Papieru w Świeciu Celuloza SA).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Komorowski z v-ce prez. RPA o gospodarce
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.