Konferencja nowej uczelni: "Collegium Intermarium: miejsce prawdy w czasach cancel culture”

Konferencja nowej uczelni: "Collegium Intermarium: miejsce prawdy w czasach cancel culture”
Fot. Collegium Intermarium / YouTube.com
KAI / tk

Od nowego roku akademickiego w Warszawie swoją działalność rozpocznie uczelnia Collegium Intermarium. Inauguracją będzie międzynarodowa konferencja „Collegium Intermarium: miejsce prawdy w czasach cancel culture”. Wezmą w niej udział naukowcy i politycy z różnych krajów.

Konferencja ma na celu ukazanie wyzwań stojących przed światem akademickim w dobie tzw. cancel culture, czyli ideologicznych ataków na wolność debaty naukowej i głoszenia poglądów.

Założeniem Collegium Intermarium jest stworzenie platformy dla rzetelnej debaty akademickiej i współpracy między naukowcami, głównie z rejonu Europy Środkowo-Wschodniej. Uczelnia ma na celu powrót do klasycznej idei uniwersytetu. Realizację tej idei utrudniają agresywne ataki ideologiczne, wykluczające z przestrzeni publicznej (w tym uniwersyteckiej) określone osoby i systemy wartości.

W wydarzeniu wezmą udział eksperci z różnych stron świata. Jednym z uczestników będzie Sohrab Ahmari – pisarz, autor wielu bestsellerów, publicysta, redaktor opinii w „New York Post”. W konferencji uczestniczyć będzie także księżna Ingrid Detter de Frankopan – kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Collegium Intermarium, która przez lata doradzała papieżowi Janowi Pawłowi II. Prelegentem będzie także prof. Adrian Vermule, wykładowca Harvardu. Polskie środowisko akademickie reprezentować będą m.in. prof. Anna Łabno, były marszałek Sejmu dr Józef Zych oraz dr Tymoteusz Zych, rektor Collegium.

DEON.PL POLECA

Politycy wezmą udział w konferencji

W wydarzeniu uczestniczyć będą również politycy. Głos zabierze m.in. Marion Maréchal - była posłanka Zgromadzenia Narodowego Francji, założycielka szkoły wyższej ISSEP. W konferencji wezmą udział także przedstawiciele rządów - Balázs Orbán, minister w kancelarii premiera Węgier i jednocześnie przewodniczący rady powierniczej Mathias Corvinus Collegium w Budapeszcie oraz Paweł Jabłoński, wiceminister sprawiedliwości RP. Uczestnikiem będzie też chorwacki poseł dr Stjepo Bartulica, jak i europoseł Anna Záborská ze Słowacji.

Wydarzenie odbędzie się 1 października w Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie – ul. Krakowskie Przedmieście 66. Początek o godz. 10.

- Jedną z kluczowych przyczyn kryzysu współczesnego świata akademickiego są tendencje cenzorskie, stawiające poza nawias debaty każdy pogląd sprzeczny z mainstreamowym paradygmatem. Taka skłonność do „anulowania” niewygodnych poglądów nosi miano „cancel culture” i stanowi poważne zagrożenie dla wolności nauki. Collegium Intermarium, dążąc do obrony prawdy, jest tym miejscem, gdzie wolna i rzetelna debata akademicka ma zawsze pierwszeństwo nad ideologicznym podejściem – podkreśla Jacek Władysław Bartyzel, szef działu PR uczelni.

„Collegium Intermarium powstało jako odpowiedź na kryzys życia akademickiego” - czytamy na stronie Collegium - „Collegium łączy elity państw Międzymorza, których narody przez dziesięciolecia były pozbawione możliwości, by tworzyć własne instytucje akademickie. Jest nie tylko przestrzenią rozmowy o wspólnej kulturze i różnorodności tradycji naszego regionu, ale przede wszystkim o współpracy naukowej, społecznej i gospodarczej dzisiaj i w przyszłości”.

Źródło: KAI / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Luciana Frassati

Odkryj to co istotne

Wykazywał się niezwykłą siłą i determinacją. Podejmował wyzwania, jakie rzucało mu życie. Przełamywał sztywną formę i rutynę, nie bojąc się działać nawet tam, gdzie napotykał opór. To dało mu zdolność do...

Skomentuj artykuł

Konferencja nowej uczelni: "Collegium Intermarium: miejsce prawdy w czasach cancel culture”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.