Hakerzy coraz częściej atakują polskie uczelnie i instytucje naukowe

Hakerzy coraz częściej atakują polskie uczelnie i instytucje naukowe
Fot. Mika Baumeister / unsplash.com
PAP / tk

Polskie uczelnie coraz częściej są narażone na cyberataki. Na uniwersytetach w Łodzi i Warszawie zanotowano wzmożoną aktywność prób włamań na skrzynki pocztowe pracowników. Według badań co tydzień dochodzi do niemal 3 tys. ataków na polskie placówki oświatowe.

W sierpniu firma Check Point Research opublikowała badania dotyczące ataków cybernetycznych na instytucje szkolne i akademickie. Z jej danych wynika, że co tydzień w Polsce dochodzi do przeszło 2700 ataków na szkoły, ośrodki akademickie i badawcze.

Polski sektor edukacji znajduje się w ścisłej światowej czołówce pod względem ilości incydentów bezpieczeństwa cybernetycznego – wskazano. Podano, że wzrost ataków cybernetycznych na instytucje szkolne i akademickie jest szczególnie widoczny w Polsce.

Na przestrzeni ostatniego roku obsłużyliśmy w CERT Polska kilkanaście spraw dotyczących uczelni wyższych lub instytutów badawczych. (...). Natomiast na przestrzeni 3 lat obowiązywania ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa nie jest zauważalny jakiś szczególny trend wynikający z zainteresowania cyberprzestępców akurat tym konkretnym obszarem – przekazał kierownik Zespołu Analiz Bieżących Zagrożeń CERT Polska Sebastian Kondraszuk. Jednostka ta zajmuje się m.in. monitorowaniem zagrożeń cyberbezpieczeństwa i incydentów na poziomie krajowym.

Kondraszuk wskazał, że tego typu jednostki zmagają się głównie z podszywaniem się pod wewnętrzne systemy podmiotu i wyłudzaniem w ten sposób wrażliwych danych (phishing), błędami w używanym oprogramowaniu, a także próbami ich wykorzystania, wyciekami danych i włamaniami oraz infekcjami złośliwym oprogramowaniem.

Atak na skrzynki pocztowe

Z kolei rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego Paweł Śpiechowicz poinformował, że uczelnia zanotowała wzmożoną aktywność prób włamań na skrzynki pocztowe pracowników.

Są to w większości ataki typu »brute force« (próba łamania haseł za pomocą odgadywania wszystkich możliwych kombinacji). Obserwujemy także zwiększoną liczbę kampanii phishingowych wycelowanych w użytkowników naszych usług – przekazał. Podkreślił, że UŁ organizuje dotyczące cyberbezpieczeństwa szkolenia i akcje informacyjne wśród swoich użytkowników.

Obserwowana przez nas liczba i intensywność cyberataków dotyczących uniwersytetu utrzymuje się od kilku lat na podobnym poziomie – przekazała rzecznik prasowy Uniwersytetu Warszawskiego Anna Modzelewska. Dodała, że UW dostrzega wyzwania związane z utrzymaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa informatycznego, w tym reagowania na cyberataki.

Dyrektor Centrum Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Lucjan Stalmach poinformował, że UJ obserwuje "okresowy wzrost ataków", ukierunkowanych głównie na użytkowników końcowych (pracowników i studentów).

Najsłabszym ogniwem jest człowiek

Doświadczenia UJ pozostają tutaj zgodne z powszechnym twierdzeniem, że najsłabszym ogniwem jest człowiek. Coraz częściej wiadomości będące tak naprawdę phishingiem, są dobrze przygotowane, przez co są trudne do odróżnienia dla odbiorców. Nieświadomi tego użytkownicy sami machinalnie stają się źródłem informacji o hasłach do swoich kont – podkreśla.

Przyznaje, że zdarzają się też ataki ukierunkowane na systemy informatyczne. Uczelnia nie pozostaje na nie obojętna – jej działania skierowane są, jak wyjaśnia Stalmach, na wykorzystanie sieci wirtualnych oraz objęcie centralną ochroną z wykorzystaniem najwyższej klasy urządzeń bezpieczeństwa sieciowego.

Równocześnie coraz większa liczba usług przenoszona jest z wydziałów na centralną infrastrukturę (chmurę prywatną) UJ, gdzie może być objęta mocniejszymi mechanizmami ochrony – przekazał Stalmach.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik

Wiara poza utartymi scenariuszami 

Czy puste kościoły w czasie pandemii to zapowiedź przyszłości chrześcijaństwa?
Czy wymuszony post od Eucharystii jest przejawem Bożej pedagogiki, a może uderzeniem w podstawy naszej wiary?
Czy współczesnego...

Skomentuj artykuł

Hakerzy coraz częściej atakują polskie uczelnie i instytucje naukowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.