Holenderskie uczelnie nie będą już rekrutować studentów zza granicy

Holenderskie uczelnie nie będą już rekrutować studentów zza granicy
Fot. unsplash.com / Mikael Kristenson
PAP / tk

Niemal wszystkie uczelnie wyższe w Holandii zaprzestały rekrutacji studentów zza granicy. Przyczyną tego jest zbyt duża liczba uczniów w grupach, przemęczeni wykładowcy oraz brak miejsc, gdzie mogliby zamieszkać studenci.

W przeszłości holenderskie uczelnie próbowały zachęcać zagranicznych studentów do przyjazdu i studiowania w Holandii. Z ustaleń „FD” wynika jednak, że obecnie zmieniły swoje podejście.

Rzecznik uniwersytetu w Amsterdamie (UvA) powiedział gazecie, że jego uczelnia od pewnego czasu zaprzestała zachęcania zagranicznych studentów do podejmowania nauki w UvA. Podobnie jest na 13 innych uczelniach, z którymi rozmawiali dziennikarze „FD”.

Przepracowani wykładowcy holenderskich uczelni

Jako główny powód podaje się przepracowanie kadry, a także zbyt duże grupy studentów i brak mieszkań studenckich.

„Oświata jest pod presją ze względu na rosnącą liczbę studentów. Uniwersytety chcą utrzymać wysoką jakość kształcenia i zmniejszyć obciążenie pracowników, które jest obecnie niezwykle wysokie” – powiedział dziennikowi jeden z pracowników uniwersytetu w Groningen na północy kraju.

W ubiegłym roku akademickim na studia zapisało się ponad 70 000 studentów zagranicznych, którzy stanowili około 21 proc. wszystkich studiujących.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Holenderskie uczelnie nie będą już rekrutować studentów zza granicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.