Co oznacza znak ryby na samochodzie?

Co oznacza znak ryby na samochodzie?
fot. depositphotos.com
moto.pl / tk

Obserwując samochody dostrzec można naklejone na nich różne symbole. Kierowcy umieszczają je w celach ozdobnych lub żeby zidentyfikować się z wyznawanymi wartościami. Jednym ze znaków jest tajemnicza ryba. Co oznacza ten symbol na pojazdach?

Naklejka przedstawiająca prosty kształt ryby jest symbolem Jezusa Chrystusa, którym posługiwali się pierwsi chrześcijanie. W języku starogreckim słowo ichtys oznacza rybę. Jednocześnie pierwsze litery tego wyrazu są skrótem wyrażenia Iesus Christos, Theou Yios, Soter czyli Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel.

Znak ryby umieszczany przez kierowców na samochodach oznacza ich przynależność do wyznania katolickiego.

Dlaczego nie nakleja się krzyża?

Pojawić się może pytanie dlaczego zamiast ryby kierowcy nie naklejają krzyża. Znak ten chrześcijanie zaczęli używać dopiero w okolicach IV wieku i symbolizuje śmierć oraz ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Ryba natomiast oznacza życie, chrzest i jest związana z początkami chrześcijaństwa. Znaku ryby na pojazdach początkowo zaczęto używać w Niemczech.

DEON.PL POLECA

Źródło: moto.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wczytaj się w swoisty hymn ku czci boskiej i ludzkiej miłości.

Skoro łączy nas miłość czy potrzebny nam sakrament małżeństwa? Co zrobić, kiedy nasze relacje zaczynają być dalekie od ideału i wydaje się, że uczucie...

Skomentuj artykuł

Co oznacza znak ryby na samochodzie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.