Holandia. Używali prądu do połowu ryb. Wprowadzili w błąd Komisję Europejską

Holandia. Używali prądu do połowu ryb. Wprowadzili w błąd Komisję Europejską
Fot. Rudmer Zwerver CreativeNature.nl/depositphotos.com
PAP/mk

Połów ryb przy pomocy prądu został zakazany przez Unię Europejską, ale jego ograniczenia były łamane przez władze i rybaków holenderskich - poinformował jeden z miejscowych portali.

Holandia wprowadziła Brukselę w błąd w sprawie licencji na tzw. połowy pulsacyjne. Urzędnicy celowo manipulowali danymi, aby pomóc rybakom w uzyskaniu jak największej liczby pozwoleń.

DEON.PL POLECA
Połowy pulsacyjne to określenie na łowienie ryb przy pomocy energii elektrycznej. Ryby są wystraszane z dna morskiego przy pomocy małych impulsów elektrycznych.

Trzy lata temu Unia Europejska wprowadziła zakaz połowów z wykorzystaniem prądu. Wszedł on w życie w środę 30 czerwca br. Do tego czasu obowiązywały licencje na połowy pulsacyjne.

DEON.PL POLECA

Portal NOS ujawnił, że do tego czasu holenderski rząd wielokrotnie okłamywał Komisję Europejską, aby pomóc rybakom w uzyskaniu jak największej liczby licencji. „Dokumenty czarno na białym pokazują, że urzędnicy wiedzieli, że ich metody nie są legalne”.

W rezultacie niderlandzcy rybacy mogli korzystać z 84 statków do połowów techniką pulsacyjną, podczas gdy Bruksela początkowo chciała udzielić zgody jedynie na 22 jednostki.

NOS informuje, że urzędnicy byli poddani silnej presji ze strony lobby przemysłu rybnego. „Najwyżsi urzędnicy uważali, że szansa na większą liczbę pozwoleń będzie wtedy, jeżeli Komisja Europejska nie będzie w pełni informowana” – napisał portal.

Ministerstwo rolnictwa utajniło szereg dokumentów i odmówiło ich udostępnienia dziennikarzom. „Są one niedostępne, ponieważ rząd uważa, że zagrażałoby to stosunkom Holandii z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi” – ujawnia NOS.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Holandia. Używali prądu do połowu ryb. Wprowadzili w błąd Komisję Europejską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.