Koronawirus w Polsce. Duże zmiany w programie szczepień

Koronawirus w Polsce. Duże zmiany w programie szczepień
Zdj.: deagreez1/depositphotos.com
RMF24/Onet/Twitter/tkb

Polska w sumie zamówiła ok. 100 mln dawek szczepionek, nie zabraknie zatem szczepionki dla żadnego mieszkańca naszego kraju - poinformował rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Co więcej, nadchodzi zmiana terminów szczepień drugą dawką, aby nikt nie zrezygnował z pełnego zaszczepienia się.

Aby zapobiec nieszczepieniu się osób myślących, że jedna dawka szczepionki, która musi być dwudawkowa, odwróci pandemię. rząd wkrótce podejmie decyzję o skróceniu terminu między pierwszą a drugą dawką szczepionki. Obecnie osoby zaszczepione szczepionką AstraZeneca otrzymują drugą dawkę maksymalnie po 12 tygodniach, zaś osoby szczepione szczepionkami Pfizer/BioNTech i Moderna - maksymalnie po 6 tygodniach.

Teraz ma się to zmienić, tak aby drugą dawkę Pfizera i Moderny można było dostać już po 21 dniach zaś AstryZeneki nie po 12, a po 6 tygodniach. To da możliwość, aby do końca wakacji zaszczepić większość dorosłych Polaków. Ozdrowieńcy zaś będą mogli szczepić się już po 30 dniach od uzyskania pozytywnego testu w kierunku zakażenia COVID-19

"Analizujemy te kwestie, zarówno skrócenie terminu pomiędzy pierwszym a drugim szczepieniem, jak również skrócenie czasu oczekiwania ozdrowieńców. Mówiąc o skróceniu terminów, mówimy o terminach, które mieszczą się w ramach Charakterystyki Produktu Leczniczego" - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk w RMF FM. "Myślę, że te decyzje będą zapadały w najbliższych dniach" - dodał.

Powrócił również temat szczepienia osób w wieku 16 i 17 lat. Być może osoby te będą mogły się zaszczepić już 15 maja. Wszystko zależy od rekomendacji Rady Medycznej przy premierze, która zbierze się 10 maja.

Obecnie w Polsce wykonano ponad 10 milionów szczepień pierwszą dawką. Ponad 3,5 mln osób otrzymało już dwie dawki lub było szczepionych preparatem jednodawkowym - podał serwis RMF24.

10 maja zanotowano w Polsce 2 032 przypadków zakażenia COVID-19. Najwięcej z nich przybyło w województwach: mazowieckim (320), śląskim (241) oraz wielkopolskim (201). Z powodu koronawirusa zmarło 11 osób, zaś z powodu chorób współistniejących z COVID-19 - 11 osób. W naszym kraju od początku pandemii z powodu zakażenia bądź wystąpienia wraz z nim innych chorób zmarły 70 034 osoby, oficjalnie zaś zakażenie przechorowały 2 835 083 osoby

Źródło: RMF24/Onet/Twitter/tkb

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Eliza Myk, s. Tymoteusza Gil, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Odważne kobiety. Niepokorne siostry. Czułe matki

Jedyna taka rozmowa. Wyjątkowe spotkanie. Siostry Tymka i Eliza w osobistym i bardzo intymnym wywiadzie odsłaniają prawdziwy obraz kobiet w habitach – z głową na karku, czułymi sercami i...

Skomentuj artykuł

Koronawirus w Polsce. Duże zmiany w programie szczepień
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.