Jerozolima. ONZ wzywa Izrael do powściągliwości

Jerozolima. ONZ wzywa Izrael do powściągliwości
Zamieszki w Jerozolimie (fot. Atef Safadi / EPA / PAP)

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zareagował na wzrost napięcia we Wschodniej Jerozolmie, zwracając się do władz Izraela o zaprzestanie wysiedleń Palestyńczyków oraz o poszanowanie ich prawa do wolności i pokojowych zgromadzeń.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził przekonanie, że Izrael "musi wykazywać maksymalną powściągliwość i szanować prawo do wolności i pokojowych zgromadzeń" - powiedział w niedzielę rzecznik ONZ.

Była to reakcja na narastające napięcia i starcia palestyńskich demonstrantów z izraelską policją w rejonie Wzgórza Świątynnego i meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, trzeciego pod względem znaczenia dla wyznawców islamu.

"Sekretarz generalny wyraża głębokie zaniepokojenie utrzymującymi się aktami przemocy w okupowanej Wschodniej Jerozolimie a także możliwymi wysiedleniami rodzin palestyńskich z ich domów" - głosi oświadczenie rzecznika ONZ Stephane Dujarrica.

Dodał, że szef ONZ "wezwał Izrael do zaprzestania wyburzeń i wysiedleń" oraz do zachowania i przestrzegania "status quo świętych miejsc".

Z apelem o zaprzestanie przemocy w Jerozolimie wystąpił także podczas niedzielnej modlitwy papież Franciszek.

Do eskalacji napięć we Wschodniej Jerozolimie i na terenach okupowanych dochodzi z powodu planu wysiedlenia Palestyńczyków z terenów, na których mają powstać kolejne izraelskie osiedla.

W dotychczasowych starciach demonstrantów palestyńskich z policją ponad 270 osób, w tym 17 policjantów, zostało rannych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa
9,95 zł
19,90 zł

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Jerozolima. ONZ wzywa Izrael do powściągliwości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.