Kraków: podpisano umowę najmu centrum Expo na szpital tymczasowy

Kraków: podpisano umowę najmu centrum Expo na szpital tymczasowy
(fot. PAP/Łukasz Gągulski)
PAP / jb

Umowę najmu centrum Expo Kraków na szpital tymczasowy podpisało w poniedziałek województwo małopolskie. Dokument dopełnia formalności, bo lecznica powstaje na terenie obiektu od kilku tygodni, przy czym infrastruktura tlenowa jest tu już prawie gotowa.

 

Sygnatariuszami umowy są wojewoda małopolski Łukasz Kmita, prezes firmy Targi (właściciel i operator Expo Kraków) w Krakowie Grażyna Grabowska i prezes Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera Artur Asztabski.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wyjaśnił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że podpisanie umowy następuje dopiero teraz, ponieważ trwały negocjacje z właścicielem centrum Expo przy ul. Galicyjskiej. Podkreślił, że chodziło przede wszystkim o kwestie finansowe i o to, aby żadna złotówka nie była wyrzucona w błoto, lecz trafiła na ratowanie ludzkiego życia i zdrowia.

DEON.PL POLECA

Zgodnie z zapowiedziami szpital tymczasowy w Expo ma być gotowy do końca listopada. "Będziemy chcieli, aby końcem listopada szpital mógł być dostępny dla wszystkich potrzebujących, co nie oznacza, że będzie uruchomiony, bo może inne placówki będą w stanie zajmować się pacjentami z koronawirusem" – powiedział wojewoda, podkreślając, że w leczenie koronawirusa w województwie włączone są niemal wszystkie placówki medyczne, które mają aparaturę, szczególnie tlenową.

W jednej hali centrum Expo infrastruktura tlenowa jest już niemal gotowa. W drugiej hali obiektu infrastruktura szpitala wciąż jest przygotowywana.

Docelowo w szpitalu będzie 375 łóżek, w tym 20 respiratorowych. Miejsca będą uruchamiane stopniowo.

Za jego przygotowanie medyczne odpowiada Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera. Prezes tej placówki podkreślił, że najważniejszą sprawą będzie personel potrzebny do pracy.

"Zespół przygotowuje się do pracy w szpitalu tymczasowym. Szpital Rydygiera daje część personelu, ale na pewno będzie go za mało, dlatego apeluję do osób z jakimkolwiek wykształceniem medycznym, do osób po kursach medycznych, aby się zgłaszały. Pomoc będzie potrzebna, bez niej szpital nie ruszy" – powiedział Asztabski.

Generalnym wykonawcą prac w halach Expo jest Chemobudowa SA.

Łącznie w Małopolsce będzie pięć szpitali tymczasowych z ponad 1,1 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Pierwszy szpital tymczasowy w Małopolsce działa już w dawnym Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK), u zbiegu ulic Kopernika i Botanicznej w Krakowie.

Kolejne trzy tymczasowe szpitale mają wybudować w Małopolsce spółki skarbu Państwa. Tauron na ok. 170 łóżek w małej hali Tauron Areny i na 200 łóżek w 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy-Zdroju. Grupa Azoty SA miała stworzyć szpital ze 150 miejscami w hali Cracovii przy al. Focha, ale będzie on uruchamiany w innym miejscu.

Zainteresowani pracą w szpitalach mogą się zgłaszać mailowo (malopolskieszpitaletymczasowe@muw.pl), telefonicznie (infolinia 12-210-22-19, działająca od 7.30 do 18.00) lub za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie https://app.malopolska.uw.gov.pl/forms/form/mst.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ludwik Wiśniewski OP

Nie prześpij czasu, który został Ci dany

Odkryj przenikliwe teksty legendarnego dominikanina

Ojciec Ludwik Wiśniewski OP pokazuje, nieraz w mocnych słowach, jak kierować się na co dzień sumieniem i świadomie żyć Ewangelią. Zapiski niepokornego opozycjonisty...

Skomentuj artykuł

Kraków: podpisano umowę najmu centrum Expo na szpital tymczasowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.