Media w USA: nowy francuski parlament może zakłócać politykę UE

Marine Le Pen (Fot. PAP/EPA/Cuenta Oficial Marine Le Pen en / HANDOU)
PAP/dm

Wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji, w których wygrała skrajna prawica, to znak poważnego kryzysu władzy prezydenta Emmanuela Macrona i w konsekwencji mogą one poważnie zakłócić politykę Unii Europejskiej - oceniły w poniedziałek amerykańskie media.

Francuskie MSW poinformowało w poniedziałek, że w I turze wyborów parlamentarnych skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) uzyskało 33,2 proc. głosów, lewicowy Nowy Front Ludowy (NFP) - 28 proc., centrowy sojusz Macrona - 20 proc., a prawicowi Republikanie (LR) - 6,6 proc.

Zdaniem dziennika „Washington Post” wyniki te „prawdopodobnie wywołają niepokój w wielu europejskich stolicach”.

DEON.PL POLECA

„Francja była jednym z pierwszych państw członkowskich UE, a dziś jest jej drugą co do wielkości gospodarką i siłą napędową. (Co prawda) RN nie opowiada się za wyjściem (Francji) z Unii, ale wiele jej postulatów odbiega od unijnej polityki” - zauważyła gazeta.

„Inną obawą jest to, czy francuska skrajna prawica może podważyć poparcie Europy dla Ukrainy i jej politykę wobec Rosji. (Nieformalna liderka RN Marine) Le Pen już kwestionuje stanowisko Macrona w sprawie francuskiej polityki zagranicznej i obronności, sugerując, że prezydent odgrywa wyłącznie honorową rolę jako głównodowodzący sił zbrojnych” - ocenił "WP".

Cytowany przez gazetę ekspert Mujtaba Rahman, dyrektor zarządzający na Europę w firmie konsultingowej Eurasia Group, wyraził opinię, że wyniki wyborów „to zła wiadomość dla Francji, UE i Ukrainy”.

„Francja w ogniu?” - zapytała na internetowej stronie głównej telewizja Fox News. Po „historycznym zwycięstwie" ugrupowania Le Pen w niedawnych wyborach do Parlamentu Europejskiego we Francji wyniki wyborów parlamentarnych "potwierdziły poważną zmianę, jaką obserwujemy w Europie” - ocenił Matt Mowers z think tanku Forum UE-USA, były urzędnik Departamentu Stanu USA .

W jego opinii „oto (Europa) odchodzi od nieudanych lewicowych zasad na rzecz zdroworozsądkowego programu konserwatywnego, skupionego na obniżaniu podatków, ograniczaniu nielegalnej imigracji i popieraniu wolności słowa”.

Telewizja NBC News zauważyła, że francuskie „turbulencje polityczne mogą wpłynąć na igrzyska olimpijskie, które rozpoczną się w Paryżu niecałe trzy tygodnie po drugiej turze wyborów”.

„Igrzyska zazwyczaj stanowią okazję do świętowania różnorodności, (jednak w tym roku) jest możliwe, że odbędą się pod rządami jawnie ksenofobicznych władz lub w ogóle bez rządu” - dodała stacja, odwołując się do możliwych scenariuszy powyborczych.

Korespondent dziennika „New York Times” w Paryżu Roger Cohen zwrócił uwagę, że „dla Macrona, który jest prezydentem już siódmy rok, wynik głosowania to poważna porażka”. Jego zdaniem słaby wynik centrowego obozu prezydenckiego wynika z tego, że prezydent Francji stracił kontakt z obywatelami i nie rozumiał ich potrzeb.

„Szukając sposobu na wyrażenie złości, wyborcy przylgnęli do partii (RN - PAP), która twierdzi, że głównym problemem są imigranci, mimo że starzejąca się Francja ich potrzebuje. Zdecydowali się oni wybrać RN, której liderzy nie chodzili do elitarnych szkół” - wyjaśnił Cohen. Dodał, że Macrona, którego kadencja wygasa w 2027 r., „czekają trudne trzy lata, ale jak bardzo będą one trudne, nie będzie wiadomo, dopóki nie zakończy się druga tura wyborów” 7 lipca.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Media w USA: nowy francuski parlament może zakłócać politykę UE
Komentarze (9)
MZ
~Maria Z
2 lipca 2024, 17:25
Wolę Unię Europejską od Rosji, a niektórzy niekoniecznie.
MJ
~Maciej Jaworski
3 lipca 2024, 19:06
... a wystarczy trochę liznąć historii, żeby wiedzieć że niemcy i rosja zawsze ,,się dogadywali,, w wielu kwestiach ... a i myli się wówczas czym miała być UE, a czym się staje ... a tu chodzi o Najjaśniejszą Rzeczpospolitą, a nie wybór pomiędzy jednym a drugim uzależnieniem ... tak było już za rozbiorów ... a przed każdym zagrożeniem z zewnątrz Polacy nie wierzyli, że stanie się to co się stawało ... tak więc owo ,,wolę UE od Rosji jest przepraszam, ale bardzo naiwne...
MJ
~Maciej Jaworski
3 lipca 2024, 19:08
... już nie mówiąc nawet o wrogach wewnętrznych Polski, którym w gruncie rzeczy obojętne komu przehandlują kraj ...
AZ
~Alicja Z
5 lipca 2024, 23:35
Czasy są inne, Polska może odrywać istotna rolę w Unii Europejskiej, jeśli ma polityków, którzy umieją zadbać o interesy Polski, a nie tylko się z wszystkimi kłócić i na wszystkich obrażać.
HZ
~Hanys z Namysłowa
1 lipca 2024, 17:57
Po wojnie Niemcy podzielone na strefy, dziwiło mnie że wsrod zwycięzców,wśród decydujących o Europie była Francja,Francja która kolaborowała z Niemcami,z opowiadań taty,który brał udział w blokadzie Leningradu, całe 1000 dni, zostali skierowani do Francji na wypoczynek,a tam jako weterani używali życia.Wino,kobiety koniaki,i śpiew, tak wyglądała okupacja Francji,po wojnie Amerykanie utworzyli RFN, wiedzieli że hegemonia Anglii i Francji nie gwarantuje pokoju w Europie, wprowadzili się. Trzeciego, dziś Anglii w europie nie ma, Francja czuje się zdominowana przez Niemcy i UE, wielu Francuzom to się nie podoba,chcą to zmienić, Tak więc trzeba się przygotować na upadek Unii, Niemcy już pomyśleli o tym, maja wydrukowane DM, mogą z dnia na dzień je wprowadzić, Wtedy zacznie się to,nowy porządek w europie, aż boje się pisać dalej.
MJ
~Maciej Jaworski
2 lipca 2024, 10:16
... ,,królestwo wewnętrznie skłócone nie ostoi się,, ...
MZ
~Maria Z
1 lipca 2024, 14:07
Widać mieli za dużo demokracji, może chcą zasmakować autorytaryzmu? Demokracja nie jest dana raz na zawsze, trzeba o nią dbać na codzień i pomyśleć o niej w czasie wyborów.
MJ
~Maciej Jaworski
1 lipca 2024, 19:41
... demokracja w UE ? ... wystarczy sprawdzić co znaczy demokracja i trochę oderwać się od tego co unijne media wtłaczają w głowy ... każde ,,zakłócenie,, tych chorych ideologii będzie dobre ... a poza tym jeśli grozi nam autorytaryzm, to zastąpi on jedynie ten unijny ... i tu zgoda, trzeba brać udział w wyborach, żeby inni nie wybierali zamiast ...
MZ
~Maria Z
2 lipca 2024, 17:21
Cóż dla niektórych demokracja to nic ważnego.