Międzynarodowy zespół bada zabytkowe Drzwi Gnieźnieńskie

Międzynarodowy zespół bada zabytkowe Drzwi Gnieźnieńskie
Drzwi Gnieźnieńskie (Fot. Fundacja Świętokrzyska Gory Historii/YouTube.com)
KAI/dm

Naukowcy z Austrii i Włoch badają XII-wieczne Drzwi Gnieźnieńskie - jeden z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce i Europie. Prowadzone analizy mają rzucić więcej światła zarówno na skład stopu, z jakiego wrota zostały odlane, jak i miejsce, gdzie je wykonano.

Drzwi Gnieźnieńskie są wyjątkowe pod wieloma względami. Na tle podobnych, zachowanych głównie w południowej Europie, a na północ od Alp m.in. w Akwizgranie, Moguncji, Hildesheim i Augsburgu, wrota z bazyliki prymasowskiej wyróżnia program ikonograficzny.

To jedyny tego typu zabytek poświęcony w całości postaci świętego, a nie scenom biblijnym jak w przypadku podobnych romańskich wrót.

Znana jest przybliżona data powstania Drzwi Gnieźnieńskich - 1175 rok oraz przypuszczalni fundatorzy - książę Mieszko III Stary, który rządził tą częścią Wielkopolski w czasie rozbicia dzielnicowego oraz arcybiskup gnieźnieński Zdzisław.

DEON.PL POLECA

Dyskusyjne jest nadal miejsce powstania drzwi, techniczne szczegóły ich wykonania oraz sami twórcy - zarówno redaktorzy historii św. Wojciecha ukazanej w osiemnastu płaskorzeźbionych kwaterach, jak i mistrzowie/rzemieślnicy, którzy te sceny odlali.

- Prowadzone badania dadzą nam więcej informacji o średniowiecznym rzemiośle i samych rzemieślnikach - jak się rozwijali, jaki wpływ wywierali na siebie, jak ich praca rzutowała na powstanie innych, podobnych obiektów - tłumaczy dr hab. Marianne Modlinger z Uniwersytetu w Slazburgu z zespołu badającego gnieźnieńskie wrota.

- Badanie, jakiemu poddawane są drzwi jest nieinwazyjne, pozwoli natomiast określić m.in. skład stopu, z jakiego wykonano skrzydła w poszczególnych miejscach. Możemy wejść w ten stop bardzo głęboko, a informacje dają nam odpowiedź z czego Drzwi Gnieźnieńskie zostały wykonane. To z kolei może stanowić ważny krok do ustalenia miejsca powstania zabytku - dodaje Jarno Bontadi z Włoskiego Narodowego Ośrodka Badań.

Szczegółowa analiza Drzwi Gnieźnieńskich to cześć kompleksowych badań jakim poddano inne podobne obiekty w Europie. Wyniki będą znane jesienią.

Naukowcom z Austrii i Włoch towarzyszy w Gnieźnie prof. Tomasz Węcławowicz, z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego, autor wielu publikacji nt. Drzwi Gnieźnieńskich, zwłaszcza ich treści ikonograficznej.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Międzynarodowy zespół bada zabytkowe Drzwi Gnieźnieńskie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.