Na łupkach Amerykanie połamią sobie zęby

(fot. PolandMFA/flickr.com)
"Puls Biznesu" / PAP / drr

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski ocenia na łamach "Pulsu Biznesu", że bez nowych ram prawnych w Polsce poszukujący u nas gazu łupkowego Amerykanie "połamią sobie zęby".

Szubski twierdzi, że polskie realia są zupełnie inne niż te, do których przyzwyczajeni są amerykańscy inwestorzy. Prowadzenie działalności wydobywczej w USA nie natrafia na problemy, z którymi w Polsce nawet PGNiG z trudem daje sobie radę.

W efekcie zagraniczni inwestorzy pogubią się wkrótce w gąszczu obowiązujących norm, ich plany rozbiją się o urzędniczy mur lub zatrzyma je brak przepisów usprawniających prowadzenie inwestycji liniowych (budowa kopalń, gazociągów, sieci energetycznych i teleinformatycznych).

Dodatkowym utrudnieniem dla PGNiG i zagranicznych inwestorów jest regulowany rynek gazu w Polsce. - Trzeba rozwiązać problem cenotwórstwa, czyli urzędowego ustalania ceny gazu, ponieważ potrzebna jest nam zdolność generowania kapitału na rozwój. Jeśli to się nie uda, będziemy zmuszeni ograniczyć inwestycje, mówi Szubski.

DEON.PL POLECA

W drugiej połowie roku PGNIG opublikuje zaktualizowaną strategię inwestycyjną dla grupy. Gigant chce wydać na realizację tej strategii 25-30 mld zł do 2015 roku. Aż 57 proc. tej kwoty będzie przeznaczone na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów, w tym w złożach łupków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Na łupkach Amerykanie połamią sobie zęby
Komentarze (1)
F
franek
2 czerwca 2011, 10:56
Mimo regulacji cen gazu PGNIG ma 25 miliardów na inwestycje. Chciałby wiecej więc narzeka. Natomiast troska o gaz łupkowy jest słuszna. Nasze przepisy  są bardzo skomplikowane i generują większe niż w USA koszty, szczególnie ze strony ochrony środowiska. Rosjanie zagrożeni w swoim monopolu dostawcy gazu z pewnością uruchomią ogromne pieniądze i naciski aby postraszyć "oszołomów ekologicznych" i przez to jeszcze długo blokować inwestycje. Nadmiar kosztów ekologicznych sprawi, że wydobycie gazu łupkowego może okazać się nieopłacalne. I o to idzie w tej grze!