Na szczycie w Kijowe Unia Europejska ma wysłać sygnał o unijnej perspektywie dla Ukrainy

Fot. Pavlo Vakhrushev / depositphotos.com
PAP / jk

Na szczycie w Kijowe, który zaplanowano na 3 lutego, Unia Europejska ma wysłać silny polityczny sygnał o unijnej perspektywie dla Ukrainy. Zapisy na ten temat mają znaleźć się we wspólnej deklaracji UE-Ukraina. Do członkostwa w UE jednak jeszcze długa droga.

28 lutego 2022 r. Ukraina przesłała wniosek o członkostwo w UE. Następnie 17 czerwca 2022 r. Komisja Europejska przedstawiła swoją pozytywną opinię w sprawie tego wniosku. Na podstawie opinii Komisji, Ukraina otrzymała „perspektywę europejską i status kraju kandydującego”, co dokonało się na mocy jednomyślnego porozumienia przywódców wszystkich 27 państw członkowskich UE. Status kraju kandydującego został przyznany przy założeniu, że Ukraina podejmie pewne kluczowe kroki. Komisja będzie monitorować ich postępy w realizacji tych kroków i składać z nich sprawozdania w ramach swojego regularnego pakietu dotyczącego rozszerzenia. W trzecim kwartale spodziewane jest sprawozdanie z tych postępów. Rada zdecyduje o dalszych krokach, gdy Ukraina spełni warunki określone w opinii Komisji Europejskiej w sprawie jej wniosku o członkostwo w UE.

UE uznała znaczny wysiłek, jakiego Ukraina dokonała w bardzo trudnych okolicznościach, aby osiągnąć cele leżące u podstaw jej statusu kraju kandydującego. Rada uznała ponadto postępy poczynione przez Ukrainę w procesie reform i zachęca Ukrainę do dalszego spełniania warunków określonych w opinii Komisji w sprawie jej wniosku.

Status kandydata to pierwszy krok na drodze do przystąpienia kraju do UE. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą państwa członkowskie. W opinii Komisji Ukraina „wyraźnie pokazała aspiracje i zaangażowanie w przestrzeganie europejskich wartości i standardów”.

DEON.PL POLECA

Ile zatem może potrwać droga Ukrainy do członkostwa w UE? W Unii nie ma ram czasowych zamykających tę kwestię. Jako przykład może posłużyć Turcja, którą na szczycie Rady Europejskiej w Helsinkach w 1999 uznano za oficjalnego kandydata do przystąpienia, a negocjacje tego kraju z Unią Europejską rozpoczęły się w 2005. Z kolei w sprawie członkostwa Ukrainy w UE wypowiedział się w zeszłym roku ówczesny minister do spraw europejskich Francji, który powiedział: „Jeżeli mówimy, że Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej za 6 miesięcy, za rok, dwa lata, to kłamiemy. To nieprawda”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na szczycie w Kijowe Unia Europejska ma wysłać sygnał o unijnej perspektywie dla Ukrainy
Komentarze (1)
ML
~Marek Leszczyński
29 stycznia 2023, 21:54
10 lat to będzie szybka perspektywa, o ile uda się z sukcesem zakończenie wojny i przywrócenie integralności terytorialnej. O przystąpieniu do UE Ukrainy zdecydują tylko względy polityczne, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Grecji. Droga jeszcze bardzo długa i wyboista. Ale to jedyna szansa dla Ukrainy-integracja z Zachodem i europeizacja, całkowite zerwanie z sowiecką przeszłością i dobrosąsiedzkie stosunki z Polską, Słowacja, Rumunią i Węgrami (choć tu będzie najtrudniej).