Najbogatsi stali się trochę biedniejsi. Ubyło im 1,4 biliona dolarów
Według agencji Bloomberg w pierwszej połowie 2022 r. 500 najbogatszych ludzi świata zbiedniało o 1,4 bln dolarów i było to dla miliarderów najgorsze półrocze, od kiedy majątki globalnych krezusów z tej listy są podliczane.
Majątki 500 najbogatszych ludzi świata zmniejszyły się w pierwszej połowie 2022 roku łącznie o 1,4 bln dolarów m.in. w wyniku spadku cen akcji. To pod względem finansowym najgorsze sześć miesięcy w historii dla globalnej klasy miliarderów - podała agencja Bloomberga.
Majątek dyrektora koncernu Tesla i firmy SpaceX Elona Muska skurczył się o prawie 62 mld dolarów, założyciel Amazona Jeff Bezos stracił około 63 mld, a wartość aktywów prezesa firmy Meta (dawniej Facebook) Marka Zuckerberga spadła o ponad połowę - wyliczał Bloomberg.
Oznacza to gwałtowną zmianę trendu po dwóch latach, w czasie których majątki największych krezusów rosły na fali stosowanych przez rządy bezprecedensowych środków stymulacji gospodarczej związanych z pandemią COVID-19. Te działania państw napędzały wzrost wartości aktywów, od firm technologicznych po kryptowaluty.
Obecnie rządy podnoszą natomiast stopy procentowe w walce z inflacją, a niektóre spośród akcji, które osiągały najwyższe ceny, teraz idą w dół, obniżając wartość majątków ich posiadaczy. Drugi kwartał roku był najgorszy w historii dla akcji koncernu Tesla, a Amazon odnotował największy spadek od pęknięcia tzw. bańki internetowej na początku XXI wieku.
Fortuny miliarderów zmniejszyły się, ale wciąż jest to niewielki krok w stronę zmniejszenia nierówności majątkowych - zaznaczył Bloomberg.
W rankingu najbogatszych ludzi świata Bloomberg Billionaires Index w dalszym ciągu liderem jest Musk z majątkiem wartym 208,5 mld dolarów. Na drugim miejscu znajduje się Bezos z 129,6 mld dolarów. Na trzeciej pozycji plasuje się najbogatszy człowiek Francji Bernard Arnault z majątkiem wartym 128,7 mld dolarów, a za nim – Bill Gates z 114,8 mld dolarów.
Obecnie tylko bogacze w pierwszej czwórce posiadają aktywa warte więcej niż 100 mld dolarów, podczas gdy na początku 2022 roku takich osób było 10 - w tym Zuckerberg, który teraz zajmuje dopiero 17. pozycję w rankingu z majątkiem wycenianym na 60 mld dolarów - zauważył Bloomberg.
Miliarderzy zgromadzili jednak w ostatnich latach fortuny, które pozwolą większości z nich nie tylko przetrwać trudności, ale również poszukiwać okazji do osiągnięcia zysków. "Wielu naszych klientów szuka okazji, gdy na ulicy są problemy" – ocenił prezes firmy Papamarkou Wellner Asset Management Thorne Perkin.
Skomentuj artykuł