Nie będzie Rady Gabinetowej ws. OFE
Nie będzie posiedzenia Rady Gabinetowej ws. planowanych przez rząd zmian w OFE - oświadczyła w czwartek Kancelaria Prezydenta. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezydent Bronisław Komorowski chce zorganizować debatę na ten temat.
O tym, że prezydent Komorowski zastanawia się, czy zwołać posiedzenie Rady Gabinetowej na temat OFE, napisała czwartkowa "Rzeczpospolita". Te informacje zdementowała Kancelaria Prezydenta.
Zgodnie z rządowym projektem zamiast 7,3-proc. składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafiać 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. będzie księgowane na indywidualnych kontach w ZUS. Docelowo w 2017 r. do OFE przekazywane byłoby 3,5 proc. składki, a 3,8 proc. na subkonta w ZUS. Rząd zmienia system emerytalny, by ograniczyć przyrost długu publicznego i deficytu.
W sprawie zmian w OFE prezydent wystosował w drugiej połowie stycznia list do premiera Donalda Tuska, w którym opowiedział się m.in. za zagwarantowaniem odpowiednio wysokiej waloryzacji składek wpłacanych na indywidualne subkonta w ZUS i umożliwieniem dziedziczenia składek osób ubezpieczonych.
W rozmowie z PAP prezydent mówił wtedy także o trwających konsultacjach zarówno z autorami propozycji rządowych, jak i z ich przeciwnikami. Wcześniej prezydencka minister Irena Wóycicka poinformowała o konsultacjach z ministrami rządu Donalda Tuska i ekspertami.
Na przełom lutego i marca Kancelaria planuje rozpocząć debatę publiczną o systemie emerytalnym.
Rada Gabinetowa zwoływana jest przez prezydenta dla omówienia spraw szczególnie ważnych dla interesu państwa. Radę tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta; Radzie nie przysługują kompetencje rządu, nie ma możliwości podejmowania wiążących decyzji.
Skomentuj artykuł