Nie żyje Stefan Bratkowski. Był legendą polskiego dziennikarstwa
Stefan Bratkowski zmarł w wieku 86 lat. Był prawnikiem, dziennikarzem, publicystą i pisarzem oraz prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w okresie przełomu 1980-81.
Stefan Tadeusz Aleksander Bratkowski urodził się 22 listopada 1934 r. we Wrocławiu. Był prawnikiem, dziennikarzem, publicystą i pisarzem. Prace dziennikarską rozpoczął w 1956 r. w redakcji "Po prostu". W latach 70. kierowała redakcja "Życie Nowoczesności", dodatku do Życia Warszawy", skąd został zwolniony w przyczyn politycznych.
W 1980 r. Bratkowski został prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a kierowana przez niego w czasach "Solidarności" organizacja opowiedziała się jednoznacznie po stronie społeczeństwa domagającego się przemian i wprowadzenia swobód obywatelskich. Karą za tę postawę było rozwiązanie SDP na początku stanu wojennego. Stefan Bratkowski kierował organizacją działająca w podziemiu i w ponownie w 1989 r. stanął na czele podejmującego jawną działalność SDP.
W latach 1991–92 Stefan Bratkowski był prezesem Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”.
Pełnił także funkcje przewodniczącego Rady Programowej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
W sierpniu 2011 r., w 31. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, prezydent Bronisław Komorowski uhonorował Stefana Bratkowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Stefan Bratkowski był autorem wielu książek i zbiorów reportaży, m.in. "Księga wróżb prawdziwych", "Gra o jutro", "Skąd przychodzimy", "Najkrótsza historia Polski", "Podróż do nowej przeszłości". Był również współautorem scenariusza serialu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy".
Skomentuj artykuł