Nie żyje Stefan Bratkowski. Był legendą polskiego dziennikarstwa

Nie żyje Stefan Bratkowski. Był legendą polskiego dziennikarstwa
fot. PAP/Leszek Szymański
PAP/dm

Stefan Bratkowski zmarł w wieku 86 lat. Był prawnikiem, dziennikarzem, publicystą i pisarzem oraz prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w okresie przełomu 1980-81.

Stefan Tadeusz Aleksander Bratkowski urodził się 22 listopada 1934 r. we Wrocławiu. Był prawnikiem, dziennikarzem, publicystą i pisarzem. Prace dziennikarską rozpoczął w 1956 r. w redakcji "Po prostu". W latach 70. kierowała redakcja "Życie Nowoczesności", dodatku do Życia Warszawy", skąd został zwolniony w przyczyn politycznych.

W 1980 r. Bratkowski został prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a kierowana przez niego w czasach "Solidarności" organizacja opowiedziała się jednoznacznie po stronie społeczeństwa domagającego się przemian i wprowadzenia swobód obywatelskich. Karą za tę postawę było rozwiązanie SDP na początku stanu wojennego. Stefan Bratkowski kierował organizacją działająca w podziemiu i w ponownie w 1989 r. stanął na czele podejmującego jawną działalność SDP.

W latach 1991–92 Stefan Bratkowski był prezesem Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”.

Pełnił także funkcje przewodniczącego Rady Programowej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

W sierpniu 2011 r., w 31. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, prezydent Bronisław Komorowski uhonorował Stefana Bratkowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Stefan Bratkowski był autorem wielu książek i zbiorów reportaży, m.in. "Księga wróżb prawdziwych", "Gra o jutro", "Skąd przychodzimy", "Najkrótsza historia Polski", "Podróż do nowej przeszłości". Był również współautorem scenariusza serialu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy".

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen
20,94 zł
29,90 zł

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Nie żyje Stefan Bratkowski. Był legendą polskiego dziennikarstwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.