Zmarła Barbara Enholc-Narzyńska, była dyrektor Towarzystwa Biblijnego

Zmarła Barbara Enholc-Narzyńska, była dyrektor Towarzystwa Biblijnego
(fot. ekumenizm.pl)
KAI / kk

W wieku 87 lat zmarła Barbara Enholc-Narzyńska - wieloletnia dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce (wcześniej Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego) i inicjatorka ekumenicznego przekładu Biblii.

Barbara Enholc-Narzyńska urodziła się 26 listopada 1931 r. Była córką Aleksandra Enholca, dyrektora Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego w Polsce w latach 1920-1967. W 1954 r. ukończyła teologię ewangelicką na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w Brytyjskim i Zagranicznym Towarzystwie Biblijnym w Polsce (od lat 90. Towarzystwie Biblijnym w Polsce) - najpierw jako asystentka, następnie zastępczyni dyrektora, a w 1967 r. zastąpiła ojca na stanowisku dyrektora tej ekumenicznej instytucji. Funkcję tę pełniła do przejścia na emeryturę w 2003 r.

W czasie, gdy była dyrektorem, Towarzystwo Biblijne wydało kilka istotnych pozycji z zakresu literatury biblijnej, w tym dwa przekłady Biblii używane obecnie w kilku polskich Kościołach - Biblię Warszawską i Nowy Testament w przekładzie ekumenicznym. Prace nad tym drugim przekładem rozpoczęły się w 1995 r. właśnie z inicjatywy Barbary Enholc-Narzyńskiej. W 2001 r. ukazał się Nowy Testament, zaś cała Biblia w 2017 r., już za kadencji jej następczyni - Małgorzaty Platajs.

Barbara Enholc-Narzyńska była również przewodniczącą Komisji Kobiet Polskiej Rady Ekumenicznej w latach 1976-1989. Jako dyrektor Towarzystwa Biblijnego, które jest członkiem stowarzyszonym PRE, zasiadała w jej prezydium z głosem doradczym.

Barbara Enholc-Narzyńska zmarła 17 lipca. Pozostawiła męża bp. Janusza Narzyńskiego - zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w latach 1975-1991 i prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej w latach 1983-1986.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 lipca o godz. 12 w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Puławskiej 2A w Warszawie, a następnie na cmentarzu ewangelicko-reformowanym przy ul. Żytniej 42.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmarła Barbara Enholc-Narzyńska, była dyrektor Towarzystwa Biblijnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.