W USA zabraknie 150 mln Biblii. Decyzja Trumpa doprowadzi do "kryzysu biblijnego"?

W USA zabraknie 150 mln Biblii. Decyzja Trumpa doprowadzi do "kryzysu biblijnego"?
(fot. PAP/EPA/KEVIN DIETSCH / POOL)
1 rok temu
Associated Press / kw

Wydawcy religijni w USA twierdzą, że proponowane przez prezydenta Donalda Trumpa cła na chińskie towary mogą spowodować poważny niedobór w dostępie do papierowych wersji Pisma Świętego.

Jak informuje agencja Associated Press, miliony Biblii - szacunki mówią o ponad 150 milionach sztuk rocznie - są drukowane w Chinach i eksportowane do Stanów Zjednoczonych.

Decyzja o nałożeniu cła może nie tylko sprawić, że Pismo Święte będzie dużo droższe, ale zaszkodzi również wysiłkom ewangelizacyjnym organizacji chrześcijańskich, które rozdają Biblie w ramach swojej działalności.

Prezes HarperCollins Christian Publishing, Mark Schoenwald powiedział, że firma wierzy, iż administracja Trumpa "nigdy nie zamierzała nakładać podatku biblijnego" na konsumentów i organizacje religijne.

Dwóch największych wydawców Biblii w Stanach Zjednoczonych, Zondervan i Thomas Nelson (oba wydawnictwa należą do HarperCollins) przeznaczają ok. 75% wydatków na produkcję Biblii w Chinach, powiedział Schoenwald. Produkcja tych dwóch wydawców stanowi razem 38% amerykańskiego rynku biblijnego.

"Przenieśliśmy urządzenia drukujące Biblię za granicę kilkadziesiąt lat temu, nie pozostawiając żadnych alternatywnych rozwiązań produkcyjnych" - stwierdził powiedział Schoenwald.

Jak informuje Associated Press ponad połowa światowej produkcji Biblii odbywa się w Chinach.

Podwyżki cła na towary z Chin (z 10 proc. na 25 proc.) zostały ogłoszone przez Donalda Trumpa w maju br. Nieznany jest termin ich wprowadzenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ
16,14 zł
26,90 zł

Niespokojne jest nasze serce, dopóki nie spocznie w Tobie
św. Augustyn

Nasze życie duchowe składa się z kilku etapów. Wraz z wewnętrznym rozwojem uświadamiamy sobie różne potrzeby, na przykład dostrzegamy konieczność zmiany formy modlitwy...

Skomentuj artykuł

W USA zabraknie 150 mln Biblii. Decyzja Trumpa doprowadzi do "kryzysu biblijnego"?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.