Nieczynne szpitale, rosnąca liczba zakażeń. Ratownicy PCPM z miesięczną misją w Libanie

Nieczynne szpitale, rosnąca liczba zakażeń. Ratownicy PCPM z miesięczną misją w Libanie
(fot. pcpm.org.pl)
PCPM / kk

Libańskie szpitale potrzebują pilnego wsparcia. Po tragicznym wybuchu w Bejrucie część placówek przestała działać, liczba zakażań drastycznie wzrosła a miejsc dla pacjentów brakuje, zwłaszcza na oddziałach intensywnej terapii.

Dlatego Medyczny Zespół Ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) rozpoczął dziś na wezwanie Światowej Organizacji Zdrowia miesięczną misję w Libanie. Wesprze państwowe szpitale w Bejrucie, Trypolisie i Halbie. Akcja trwa na pcpm.org.pl/bejrut

- Zostaliśmy wezwani przez Światową Organizację Zdrowia jako jeden z ośmiu zespołów medycznych, które w dość krótkim czasie po wybuchu znalazły się na miejscu – mówi Michał Madeyski, koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM.

Ratownicy Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM wylecieli do Libanu w związku ze zwiększającą się liczbą potwierdzonych przypadków COVID-19 w tym kraju, bezpośrednio związaną z wydarzeniem sprzed dwóch tygodni, czyli wybuchem w Bejrucie. Przez miesiąc będą pracować w różnych częściach kraju: w szpitalach w Bejrucie, szpitalu w Trypolisie i Halbie. Sytuacja placówek medycznych w rejonie Bejrutu i Trypolisu jest szczególnie trudna przez wzgląd na to, że w wyniku wybuchu trzy szpitale przestały funkcjonować a w związku z tym pacjenci z tych szpitali musieli zostać przeniesieni do innych jednostek i placówek w rejonie. To automatycznie uszczupliło zasoby szpitali, jeśli chodzi o wolne łóżka, szczególnie jeśli chodzi o łóżka na intensywnej terapii.  Ale również spowodowało to nagły przyrost potwierdzonych przypadków osób chorych na COVID-19.

DEON.PL POLECA

W 6-milionowym Libanie tylko wczoraj (21.09.2020) odnotowano ponad 600 zakażeń.

- Sytuacja robi się poważna – podsumowuje Michał Madeyski. Naszym zadaniem będzie współpraca z lekarzami w tych szpitalach w zakresie opieki nad pacjentami chorymi na COVID-19, ale też pomoc w dostosowaniu procedur związanych z zabezpieczeniem pacjentów i personelu medycznego przed rozprzestrzenianiem się wirusa w tych placówkach.

Ratownicy PCPM do tej pory wsparli już system opieki zdrowotnej we Włoszech, Kirgistanie i Tadżykistanie. Są jednym z najbardziej doświadczonych medycznych zespołów w mierzeniu się z koronawirusem. Do końca roku wezmą udział w szeregu misji, dzieląc się doświadczeniem i wiedzą z państwami potrzebującymi wsparcia w walce z COVID-19.

Możesz wesprzeć polskich ratowników w Libanie. Więcej na stronie internetowej: pcpm.org.pl/bejrut

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nieczynne szpitale, rosnąca liczba zakażeń. Ratownicy PCPM z miesięczną misją w Libanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.