Nowe procedury ochrony małoletnich w łódzkich placówkach edukacyjnych

Fot. Depositphotos
KAI/ŁS

Standardy Ochrony Małoletnich – to zbiór zaleceń, zasad i procedur, które po 15 sierpnia będą obowiązywać w łódzkich placówkach edukacyjnych. Ich celem jest ochrona małoletnich przed każdym rodzajem przemocy. Znalazły się w nich zapisy dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, ochrony wizerunku małoletniego, jego prywatności, a także zasad postępowania nauczycieli i pracowników szkół w stosunku do dzieci. Szczegółowo opisano, co robić gdy podejrzewa się, że dziecko jest krzywdzone i konieczne jest podjęcie interwencji.

Opracowanie powstało, by dostosować łódzkie procedury do ostatniej nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, tzw. ustawy Kamilka, która swoją nazwę wzięła od chłopca z Częstochowy zamordowanego przez ojczyma. Samorządy mają czas na wdrożenie nowych procedur do 15 sierpnia, choć w Łodzi dyrektorzy szkół przyjęli już nowe wytyczne na radach pedagogicznych. Od 1 września rozpoczną się też szkolenia dla wszystkich pracowników, aby wiedzieli, jak reagować w sytuacji przemocy.

Prace nad dokumentem trwały kilka miesięcy. Oprócz dyrektorów placówek edukacyjnych uczestniczyli w nich także przedstawiciele innych jednostek, które prowadzą zajęcia z dziećmi. Standardy mają charakter uniwersalny, każda z placówek może dostosować je do swojej specyfiki.

Dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Łodzi Anna Tomaszewska, która brała udział w opracowaniu Standardów, jest przekonana, że realnie pomogą one w lepszej ochronie dzieci. „Do tej pory była procedura niebieskiej karty – każdy z nas jako obywatel był zobowiązany zgłosić do urzędu przemoc domową. Teraz te działania zostały rozszerzone, ujednolicone w jednym dokumencie i Standardy pomagają nam nie przegapić momentu, w którym mamy podejrzenie krzywdzenia dzieci” – wyjaśniła.

Dokument szczegółowo precyzuje także zasady zatrudniania nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, wolontariuszy, studentów, praktykantów czy przedstawicieli organizacji pozarządowych. Każda z tych osób będzie musiała przedstawić zaświadczenie o niekaralności a także o tym, że nie figuruje w rejestrze osób skazanych za przestępstwa seksualne wobec małoletnich. Dodatkowo dyrektor placówki będzie sprawdzał każdego nowego pracownika czy współpracownika w tym rejestrze.

W każdej placówce edukacyjnej będzie koordynator ds. wdrażania Standardów, który będzie przechodzić dodatkowe szkolenia i wspierać swoich kolegów w trudnych przypadkach. Według Tomaszewskiej atutem nowego dokumentu jest to, że nie jest zbyt obszerny. „Inne publikacje na ten temat liczą po 90 stron – to gąszcz, przez który ciężko przebrnąć. My staraliśmy się tak dopracować Standardy, by zawierały najważniejsze punkty, aby niczego nie przeoczyć i dać przestrzeń każdej placówce, by analizując własne skale ryzyka, mogła dopisać do nich niezbędne działania. Jest w nich bardzo dużo gotowych materiałów graficznych, które można udostępnić na ekranach czy tablicach informacyjnych – także w wersji przeznaczonej dla dzieci” – powiedziała Tomaszewska.

Standardy zostaną obowiązkowo udostępnione na stronach internetowych oraz wywieszone w widocznym miejscu na terenie placówek edukacyjnych i wychowawczych; o ich zawartości zostaną też powiadomieni rodzice i opiekunowie dzieci.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowe procedury ochrony małoletnich w łódzkich placówkach edukacyjnych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.