Dziś rozpoczyna się astronomiczna zima
21 grudnia to moment tzw. przesilenia zimowego i początek astronomicznej zimy. To także okres najkrótszych dni i najdłuższych nocy w roku, co może być okazją do obserwacji obiektów i zjawiska astronomicznych.
We wtorek na naszej półkuli Słońce znajduje się najniżej nad horyzontem, na półkuli południowej oznacza to pełnię lata - powiedział Sebastian Soberski z Planetarium w Grudziądzu,
- W tym dniu, gdy obserwujemy przesilenie zimowe na półkuli północnej, Słońce jest najniżej nad horyzontem. Równocześnie góruje nad półkulą południową - dodał.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu❄ W Karpatach i lokalnie na północy spadnie około 6 cm śniegu.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) December 21, 2021
????Temperatura od -5°C, -4°C na wschodzie i Podhalu do 1°C na zachodzie, nad morzem 2°C, 3°C.
????Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zach. pic.twitter.com/Kls7X1slYM
W momencie przechodzenia Słońca przez punkt Koziorożca gołym okiem będzie można zaobserwować Wenus oraz giganty Układu Słonecznego w pełnej krasie.
- Nisko nad południowo-zachodnim horyzontem zobaczymy Wenus, tuż obok niej, na lewo, zobaczymy Saturna. Również obok, nieco wyżej, zobaczymy Jowisza - zaznaczył astronom.
Astronomiczna zima potrwa do równonocy wiosennej, która w 2022 r. przypada 20 marca.
TVP/Twitter/dm
Skomentuj artykuł