"OFE nie upadną, reformę trzeba dokończyć"

"OFE nie upadną, reformę trzeba dokończyć"
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Minister Michał Boni zapewnia w liście otwartym, że OFE nie upadną, ale reformę emerytalną trzeba dokończyć. Postuluje podnoszenie wieku emerytalnego, zmiany w KRUS czy dziedziczenie składek z II filara w ZUS. SLD chce, by rząd przedstawił w Sejmie informację o zmianach w systemie emerytalnym.

Doradca premiera podkreśla, że "drugi filar zostaje w formie zintegrowanej, tylko lokowanie walorów odbywa się inaczej: w gotówce do OFE oraz w zobowiązaniu na indywidualnym koncie w specjalnym subfunduszu; nikt tych zobowiązań nie może wymazać". Szacuje też, że OFE w latach 2011-17 dostaną ok. 60 mld zł.

Według Boniego należy też szukać formuły prawnej, która pozwoliłaby te środki dziedziczyć tak, jak to się dzieje dziś w całym II filarze. Za takim rozwiązaniem opowiedział się też minister finansów Jacek Rostowski, który zaznaczył, że jeśli reguły statystyczne na to nie pozwolą, to powstanie inny rodzaj świadczenia, które miałoby bardzo podobny skutek.

DEON.PL POLECA

Boni zaproponował też, by dać większą swobodę inwestycyjną OFE, znosząc czy zmieniając dzisiejsze limity poszczególnych rodzajów inwestycji. "Umożliwiamy OFE trzymanie w akcjach stale ok. jednej trzeciej pełnej składki na II filar - czyli właściwie owe gotówkowe 2,3 proc. Nie powinno się za tę gotówkę kupować obligacji, jeśli poważnie myślimy o przyszłych wyższych emeryturach" - podkreślił minister.

Jego zdaniem, ograniczenie transferów do OFE może okazać się neutralne dla stopy zastąpienia (chodzi o stosunek ostatniego wynagrodzenia do pierwszego świadczenia emerytalnego - PAP). Szansą na wzrost owej stopy, a więc wzrost przyszłej emerytury, jest większa efektywność OFE. Dobry portfel inwestycyjny II filarze to był sens tej reformy - i tego zabić nie wolno - stwierdził Boni.

Komentując to minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział, że nie zgodzi się, by ryczałtowy podatek gruntowy zastąpiono innym ryczałtowym. Dodał, że jest gotowy do dyskusji o reformie KRUS, tak by system ten uwzględniał realne dochody rolników, jednak - jego zdaniem - nie mogą oni być obłożeni wyższymi składkami niż inni ubezpieczeni.

Boni widzi też potrzebę wydłużenia aktywności zawodowej Polaków, a przede wszystkim stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego kobiet - do 65 lat w 2030 r. - i mężczyzn - do 67 lat w 2025 r.

Zaproponował też powrót do nieco wyższej (o 2 pkt. proc.) składki rentowej i to po stronie pracodawców, co dałoby rocznie ok. 6-8 mld zł więcej do ZUS.

Przeciwko temu pomysłowi zaprotestowali pracodawcy, argumentując, że jest to wzrost kosztów pracy, który raczej będzie powodował m.in. wzrost bezrobocia i szarej strefy. Również minister finansów dał do zrozumienia, że nie jest zwolennikiem tej propozycji. Według niego, jeśli chcemy zachęcać Polaków do pracy, aby więcej z nich płaciło składki m.in. na ZUS i OFE, to taka podwyżka składki - mówił Rostowski - "jest niewskazana, jeżeli tylko możemy jej uniknąć".

Z kolei SLD domaga się od rządu, by informację na temat zmian w systemie OFE przedstawił w Sejmie podczas rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia. Posłanka SLD i b. prezes ZUS Anna Bańkowska dodała, że Sojusz chce przy okazji poznać faktyczną sytuację finansów publicznych, bo to jest podstawą do dyskusji, co ewentualnie zmienić w ubezpieczeniach społecznych. We wtorek klub SLD ma spotkać się z Michałem Bonim.

Zdaniem części ekonomistów, zmiany w systemie emerytalnym będą miały pozytywnie skutki, gdyż likwidują ryzyko przekroczenia przez dług publiczny 55 proc. PKB. Wskazują oni jednak na zagrożenie zmniejszenia zaangażowania OFE w plany prywatyzacyjne rządu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"OFE nie upadną, reformę trzeba dokończyć"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.