ONZ: Grupa Wagnera oskarżona przez USA o destabilizację Afryki

ONZ: Grupa Wagnera oskarżona przez USA o destabilizację Afryki
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Stany Zjednoczone oskarżyły wspieranych przez Kreml rosyjskich najemników wojskowych o ingerowanie w wewnętrzne sprawy krajów afrykańskich i "zwiększenie prawdopodobieństwa wzrostu brutalnego ekstremizmu" w regionie Sahelu; Rosja odrzuca te zarzuty - poinformował portal stacji Al-Dżazira.

Zastępca stałego przedstawiciela USA przy ONZ Richard Mills na wtorkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ oskarżył Grupę Wagnera o nieumiejętność przeciwdziałania zagrożeniu ze strony grup zbrojnych, okradanie krajów z ich zasobów, dopuszczanie się naruszeń praw człowieka oraz zagrażanie bezpieczeństwu sił pokojowych i personelu ONZ w krajach Afryki Zachodniej i Sahelu.

Grupa Wagnera destabilizuje Afrykę

Francuski dyplomata Isis Jaraud-Darnault powtórzył słowa Millsa, mówiąc, że działania rosyjskich najemników Wagnera okazały się "całkowicie nieskuteczne w walce z terroryzmem". - Nie można ignorować destabilizującej roli, jaką Grupa Wagnera odgrywa w regionie. Są oni częścią problemu, a nie rozwiązania - powiedział zastępca ambasadora Wielkiej Brytanii przy ONZ James Kariuki, mówiąc o pogorszeniu bezpieczeństwa w Mali, Burkina Faso, Nigerii i w basenie jeziora.

Grupa Wagnera to prywatna armia, kierowana i finansowana przez biznesmena Jewgienija Prigożyna, blisko związanego z Władimirem Putinem. Poza tym, że angażuje się w krajach Afryki, w ostatnich tygodniach werbuje najemników wśród kryminalistów w rosyjskich zakładach karnych.

DEON.PL POLECA

Przeczytaj więcej o Grupie Wagnera w książce Przeczytaj więcej o Grupie Wagnera w książce "Prywatne armie świata" Zbigniewa Parafianowicza

Giovanie Biha, zastępczyni Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego w Biurze Narodów Zjednoczonych ds. Afryki Zachodniej i Sahelu powiedziała, że "ponownie wzrósł poziom niebezpieczeństwa w dużej części regionu", z powodu działań grup zbrojnych, "brutalnych ekstremistów" i grup przestępczych. Dodała, że w całym Sahelu zamknięto prawie 7 tys. ośrodków zdrowia i ponad 10 tys. szkół, co pozbawiło miliony dzieci dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej.

Dodała też, że w omawianym regionie grupy zbrojne walczą o dominację i kontrolę nad zasobami, a centralny Sahel stoi w obliczu "bezprecedensowego poziomu zagrożeń i wyzwań humanitarnych, niestabilności społeczno-politycznej, dodatkowo spotęgowanej przez wpływ zmian klimatycznych, a także braku bezpieczeństwa żywnościowego, który został zaostrzony przez konflikt na Ukrainie".

Według najnowszego raportu sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa ponad 18,6 mln osób w regionie doświadcza "poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego" - co oznacza wzrost o 5,6 mln od końca czerwca 2022 roku. Najbardziej dotknięte tym zagrożeniem są Burkina Faso, Niger i Nigeria.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ONZ: Grupa Wagnera oskarżona przez USA o destabilizację Afryki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.