ONZ: "W ciągu kilku miesięcy możemy stanąć w obliczu klęski głodu o biblijnych rozmiarach"

ONZ: "W ciągu kilku miesięcy możemy stanąć w obliczu klęski głodu o biblijnych rozmiarach"
fot. PAP/EPA/NIC BOTHMA
PAP / TVN24.pl / sz

Szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ David Beasley ostrzega przed nadciągającym zagrożeniem. Czeka nas "pandemia głodu"

W 2020 r. świat będzie zmagać się nie tylko z pandemią wirusa, ale i "pandemią głodu" - ostrzegł szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ (WFP) David Beasley. Jak dodał, skutki ekonomiczne pandemii mogą pochłonąć więcej ofiar niż sam wirus.

Jeśli nie będziemy w stanie dotrzeć z pomocą do tych osób, nasze analizy wskazują, że w okresie trzech miesięcy umierać z głodu będzie nawet 300 tysięcy ludzi dziennie" - zaznaczył Beasley, dodając, że obecne statystyki nie uwzględniają jeszcze kryzysu wywołanego przez koronawirusa.

Jak stwierdził we wtorkowym wystąpieniu podczas wirtualnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ, analiza WFP wykazuje, że skrajny głód może odczuwać w tym roku 265 mln ludzi na całym świecie - o 130 mln więcej niż w roku ubiegłym.

"(...) w okresie trzech miesięcy umierać z głodu będzie nawet 300 tysięcy ludzi dziennie".

"Wybaczcie, że będę szczery, ale chcę wam wytłumaczyć bardzo jasno, z czym mierzy się świat w tym momencie. W czasie, kiedy zajmujemy się pandemią Covid-19, jesteśmy też na skraju pandemii głodu" - powiedział Beasley.

Dodał, że jeszcze przed nastaniem pandemii koronawirusa przewidywał, że 2020 rok może być rokiem największego kryzysu humanitarnego od II wojny światowej. To ze względu na toczące się wojny, m.in. w Jemenie i Syrii, kryzys w Sahelu i Sudanie Południowym, a także coraz częstsze klęski żywiołowe wywołane przez zmiany klimatu.

"W ciągu kilku miesięcy możemy stanąć w obliczu licznych klęsk głodu o biblijnych rozmiarach. Prawda jest taka, że czas nie jest po naszej stronie" - poinformował Radę Bezpieczeństwa ONZ szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ.

Według szefa WFP już teraz 30 mln ludzi jest zdanych na pomoc ONZ, aby przeżyć. W najgorszym prognozowanym scenariuszu klęska głodu może dotknąć ponad 30 państw. Beasley ostrzegł, że skutki ekonomiczne wywołane pandemią szczególnie dotkną najuboższych.

"W ciągu kilku miesięcy możemy stanąć w obliczu licznych klęsk głodu o biblijnych rozmiarach. Prawda jest taka, że czas nie jest po naszej stronie".

Zdaniem przedstawiciela ONZ, aby nie dopuścić do katastrofy potrzebne jest przede wszystkim wprowadzenie globalnego zawieszenia broni na czas pandemii oraz umożliwienie dostępu do stref konfliktu organizacjom humanitarnym. Beasley zaapelował też o zainwestowanie 350 mln dolarów w rozwój sieci logistycznej WFP.

"Wierzę, że dzięki naszemu doświadczeniu i współpracy możemy powołać do życia zespoły i i programy niezbędne do tego, aby nie dopuścić, by pandemia COVID-19 przerodziła się w klęskę żywnościową" - zakończył swoją wypowiedź David Beasley, mobilizując państwa do działania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

ONZ: "W ciągu kilku miesięcy możemy stanąć w obliczu klęski głodu o biblijnych rozmiarach"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.