Ostrzegać starszych ludzi przed parabankami

(fot. shutterstock.com)
PAP / slo

Osoby "wykluczone cyfrowo", czyli przede wszystkim ludzi starszych trzeba ostrzec przed działalnością nieuczciwych parabanków w tradycyjnych mediach - zaapelował Rzecznik Praw Obywatelskich do Komisji Nadzoru Finansowego. Ta obiecała, że zajmie się sprawą.

"Pragnę zwrócić się do Pana w sprawie dużej doniosłości społecznej. Jak wiadomo, znacząca część naszego społeczeństwa wciąż nie dysponuje możliwością dostępu do internetu. Wśród osób <wykluczonych cyfrowo> szczególną rolę odgrywają ludzie starsi, są bowiem najbardziej narażeni na agresywną, nie zawsze uczciwą, balansującą na granicy prawa, a nawet wbrew przepisom, ofertę podmiotów oferujących usługi finansowe" - napisał zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Ryszard Czerniawski w liście do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka.

W liście przedstawiciel RPO prosi, by KNF rozważyła możliwość zamieszczania - publikowanej na stronie internetowej KNF tzw. listy ostrzeżeń - również w mediach.

"Mamy bardzo interesującą inicjatywę Komisji Nadzoru Finansowego, która idąc dalej niż to, do czego jest zobligowana, publikuje na swojej stronie internetowej ostrzeżenia przed firmami wzbudzającymi jej wątpliwości. Jednak 60-, 70-, 80-latkowie, do których w dużej mierze kierują swoją ofertę parabanki, nie korzystają z internetu, w związku z tym nie mają jak dotrzeć do tych informacji" - wyjaśnił PAP Ryszard Czerniawski.

DEON.PL POLECA


Jak mówił, z listów do RPO wynika, że ludzie starsi nie mają się kogo poradzić w sprawach finansowych, a choć przeważnie mają dzieci i znajomych, to wiedza tych osób też jest często ograniczona.

Według Ryszarda Czerniawskiego sprawa jest o tyle trudna, że choć adresaci ostrzeżeń potrzebują jasnego i jednoznacznego przekazu, to publikując zbyt radykalne ostrzeżenia, KNF mogłaby się narazić na pozwy o naruszenie dóbr osobistych.

"Jest to szalenie delikatna sprawa. W takich sprawach trudno o dowody. Na liście KNF figuruje np. Amber Gold. Postępowanie w sprawie tej firmy trwa już dwa lata, ale w prawie karnym mamy domniemanie niewinności. Nie wolno o parabanku powiedzieć: <to są oszuści, lepiej nic z nimi nie podpisywać> - wskazał Czerniawski.

"Uznaliśmy jednak, i Komisja się z nami zgodziła, że nie można chować głowy w piasek. Trzeba dać jakiś, choćby najmniejszy, sygnał. Nie mamy wątpliwości, że taki przekaz nie dotrze do wszystkich, ale dajmy szansę. Ogłoszenie jest propozycją, jeśli KNF wpadnie na inny lepszy pomysł, tym lepiej. Chodzi przede wszystkim o podanie nazw, żeby ludziom zadzwonił dzwoneczek" - dodał.

Jak mówił, o tym gdzie, i w jakiej formie ostrzeżenia zostałyby opublikowane, zdecyduje KNF, bo to ona będzie finansować całą akcję. Według Czerniawskiego przewodniczący Komisji Andrzej Jakubiak zgodził się, że trzeba podjąć działania w tej sprawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ostrzegać starszych ludzi przed parabankami
Komentarze (7)
C
Coess
22 grudnia 2014, 10:33
Czy nie prościej byłoby zmienić tak przepisy,  by takie firmy nie mogły działać nieuczciwie? Może rząd by się tym zajął?
22 grudnia 2014, 11:30
Dokładnie to samo bym napisał. Jak to jest, że wszyscy widzą, że te firmy działają na szkodę społeczeństwa i nic się z tym nie robi? Rozumiem mamy wolność gospodarczą. Tylko może wypadałoby jeszcze poddać jakiejś ocenie takie ewidentne przypadki wykorzystywania ludzi przez ludzi. Pokrętne umowy. Kłamliwe reklamy. Płacę podatki i mam pewne oczekiwania wobec tych, którzy za moje podatki stanowią prawo!
M
martyna
22 grudnia 2014, 10:32
Niestety nie tylko ludzie starsi. Bardzo często z usług takich instytucji korzystają również osoby w średnim wieku czy osoby młode. A zmusza ich do tego tragiczna sytuacja finansowa. Są to najczęściej ludzie tak wysoce zadłużeni, że banki odmawiają im udzielenia jakiegokolwiek kredytu. Ludzie ci najczęściej pożyczaj w by spłacić inne długi, na życie.
22 grudnia 2014, 11:39
I wpadają w jeszcze większe kłopoty :( Bardzo mnie irytuje, że publiczna telewizja emituje reklamy takich "dobroczyńców". Ogladając taką reklamę można odnieść wrażenie, że to organizacje charytatywne. Niedobrze się robi.
Bogusław Płoszajczak
22 grudnia 2014, 10:21
Czy nasze państwo jest aż tak słabe że nie może poradzić sobie z bandą krętaczy oszukujących niedołężnych staruszków? Gdzie są odpowiednie służby?
A
Alfista
22 grudnia 2014, 10:31
No przecież chodzi  o to żeby takowe powołać...vat podnieść o jedno oczko i będzie na finansowanie.
M
Marek
22 grudnia 2014, 10:48
Ziemkiewicz w TV Republika powiedział, że III RP to państwo nieudolne z samego założenia.