"Oszczędności w strefie euro są bezpieczne"

(fot. EPA/KAY NIETFELD)
PAP / pz

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zapewnił, że oszczędności na kontach w bankach strefy euro są bezpieczne, a Cypr to przypadek wyjątkowy i nie można go traktować jako szablonu dla przyszłych planów ratunkowych.

W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla niemieckiej gazety "Bild" Schaeuble zdystansował się od poniedziałkowej wypowiedzi szefa eurogrupy Jeroena Dijsselbloema, który powiedział, że program ratunkowy zaaplikowany na Cyprze, zakładający straty inwestorów, może stać się normą postępowania w przypadku przyszłych kryzysów; później tę wypowiedź złagodził.

"Cypr jest i pozostanie wyjątkowym przypadkiem. Konta oszczędnościowe w Europie są bezpieczne" - oświadczył niemiecki minister. Dodał, że problem Cypru polegał na faktycznej niewypłacalności dwóch największych banków i na tym, że cypryjski rząd nie był w stanie udzielić gwarancji na oszczędności.

"To dlatego inne kraje strefy euro musiały pomóc. Wspólnie w eurogrupie zdecydowaliśmy, by posiadacze (depozytów) i kredytodawcy partycypowali w kosztach planu ratunkowego, innymi słowy, by byli to ci, którzy przyczynili się do powstania kryzysu" - tłumaczył.

Schaeuble wyraził przekonanie, że Cypr będzie w stanie w pełni zwrócić pomoc. "Cypryjską gospodarkę czeka teraz trudny i dotkliwy okres dostosowania. Ale gdy będzie miał solidne podstawy ekonomiczne, zwróci pomoc" - tłumaczył.

Według ministra euro jest obecnie silniejsze niż kiedykolwiek po 2010 roku, co było widać w czasie kryzysu na Cyprze, który "nie miał żadnego wpływu na inne kraje południowej Europy". Ocenił, że inaczej było w 2012 roku, gdy przedterminowe wybory w Grecji spowodowały podwyżki stóp procentowych w całej Europie południowej.

Rynki i kurs euro zareagowały spadkami na wypowiedź szefa eurogrupy, która stawiała pod znakiem zapytania bezpieczeństwo depozytów bankowych w przypadku zastosowania w strefie euro kolejnych programów pomocowych. Jeroen Dijsselbloem wycofał się następnie ze stwierdzenia, że pakiet pomocowy dla Cypru i warunki, na jakich go udzielono, mogą być nowym modelem rozwiązań dla banków, i zapewnił, że wszelkie rozwiązania są "krojone na miarę".

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek w Brukseli warunki programu pomocy dla Cypru. Kraj ten otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 10 mld euro na ratowanie swojego sektora bankowego, a w zamian ma przeprowadzić jego restrukturyzację, a także konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Nowy program zakłada natychmiastową likwidację banku Laiki, której pełne koszty poniosą udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro. Ponadto Bank of Cyprus przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę (KE, EBC i MFW).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Oszczędności w strefie euro są bezpieczne"
Komentarze (1)
A
Anglia
31 marca 2013, 20:22
"zdecydowaliśmy, by posiadacze (depozytów) i kredytodawcy partycypowali w kosztach planu ratunkowego, innymi słowy, by byli to ci, którzy przyczynili się do powstania kryzysu" Moze Pan Wolfgang laskawie wytlumaczy w jakiz to sposob depozytariusze przyczynili sie do powstania kryzysu??