Pamiętajcie o ogrodach

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Łukasz Kaźmierczak / "Przewodnik Katolicki"

Sytuacja wokół ustawy o ogrodach działkowych jako żywo przypomina klasyczną grecką tragedię. Tutaj żadne wyjście nie jest dobre: ani całkowita zmiana obowiązującego prawa, ani pozostawienie przepisów w ich obecnej postaci.

Bezcenna ziemia

Państwo w państwie

Częściowe uchylenie

Przed sędziami TK pojawił się jednak nie lada problem: z jednej strony oczywista konieczność uznania niekonstytucyjności funkcjonowania PZD w jego obecnej postaci, a z drugiej ochrona ważnego interesu społecznego i praw nabytych milionów działkowiczów. Ostatecznie Trybunał zdecydował się uchylić jedynie połowę, tj. 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, uznając je za niezgodne z konstytucją. Dotyczy to przede wszystkim tych zapisów, które zapewniały do tej pory PZD pozycję monopolisty w zakresie dostępu do gruntów i zarządzania ogrodami działkowymi. W odpowiedzi prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki oświadczył jednak, że "działkowcy zostali dzisiaj pozbawieni wszystkich swoich praw".
Tymczasem sędziowie TK nie podważyli samej idei ogrodnictwa działkowego - więcej, uznali, że stanowi ona ważny element życia społecznego. "W znacznej mierze z odpoczynku na terenie ogrodów działkowych korzystają ludzie starsi, emeryci i renciści. I to tę kategorię osób i ich interesy Trybunał miał na względzie, kontrolując konstytucyjność ustawy" - stwierdził w uzasadnieniu orzeczenia prezes TK prof. Andrzej Rzepliński.

Jaki będzie dalszy los ustawy? Cóż, decydujący jest tutaj czas, bo ustawodawcy dostali od Trybunału 18 miesięcy na nowelizację przepisów o ogrodach działkowych. Furtka do zmian została otwarta. Szczegóły zapisów ustawowych pokażą nam dopiero, kto tak naprawdę na nich zyska, a kto straci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pamiętajcie o ogrodach
Komentarze (3)
N
normal
24 lipca 2012, 01:39
PZD ma kase na prawników zastraszą staruszków dziełkowców by nadal płacili im haracz trylko założą jakieś "dobrowolne" organizacje błagające o przyjęcie do nowonazwanej organizacji
W
Wojtek
22 lipca 2012, 13:14
 Gdy działki zostaną przejęte przez deweloperów, domy stanieją i więcej ludzi będzie stać na wypoczynek w przydomowych ogródkach :-) Działki można robić w innych miejscach, np blisko rzek, gdzie nie można stawiać budynków. A to, że każdy działkowiec płaci składki, zostało przemilczane nawet w tym artykule.
jazmig jazmig
20 lipca 2012, 18:03
 Nie zgadzam się z autorem, że nie ma wyjścia.  1. Działkowcy powinni płacić oplatę za dzierżawę ziemi oraz podatek gruntowy na zasadach ogólnych. 2. Należy zlikwidować monopol PZD. 3. Powinno się uchylić możliwość nieodpłatnego przejmowania gruntów pod ogródki działkowe. 4. Działkowcy nie mają żadnych praw nabytych, te prawa miał PZD i należy mu je odebrać.