„Pan Tadeusz” i „Noce i dnie” tematami matury z języka polskiego

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

„Czym dla człowieka jest tradycja” lub „kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia” – takie do wyboru były, według maturzystów, tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tematy te odnosiły się do fragmentów „Pana Tadeusza” i „Nocy i dni”.

W środę około południa zakończył się pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, obowiązkowym dla wszystkich abiturientów. Przebiegł spokojnie - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

DEON.PL POLECA

Maturzyści mogli też zinterpretować wiersz „Najkrótsza definicja człowieka” Józefa Barana.

Tematy te podali PAP maturzyści z XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie po wyjściu z egzaminu.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. Mieli wybór: napisać rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów lub przeprowadzić analizę tekstu poetyckiego.

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu).

Według maturzystów z Zamoyskiego jeden z tematów rozprawki w tym roku brzmiał: „Czym dla człowieka jest tradycja”. Punktem wyjścia do rozważań był fragment "Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Drugi temat brzmiał: „Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia”. Punktem wyjścia do rozprawki był fragment „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej.

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Według maturzystów w tym roku należało zinterpretować wiersz „Najkrótsza definicja człowieka” Józefa Barana.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym pisany w środę przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

„Pan Tadeusz” i „Noce i dnie” tematami matury z języka polskiego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.