Pawlak: w tym roku wzrost PKB powyżej 4 proc.

Wicepremier Waldemar Pawlak (fot. PAP/Marcin Bednarski)
PAP / wm

Wicepremier Waldemar Pawlak ocenił w poniedziałek w Katowicach, że tegoroczny wzrost polskiego PKB będzie „powyżej oczekiwań” i przekroczy 4 proc.

Pawlak odniósł się w ten sposób do opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), zgodnie z którym polski PKB ma wzrosnąć w tym roku - według prognoz - o 3,8 proc. rok do roku, czyli tyle samo co w 2010 r., i 3,5 proc. w 2012 r.

„Mam nadzieję, że jeżeli chodzi o PKB będziemy znacznie powyżej oczekiwań (…). Dzisiaj koniunktura w gospodarce na razie jest dobra. Jeżeli nie będzie zawirowań, takich jak np. dramatyczna sytuacja z Grecją – a niestety tego typu niebezpieczeństwa są - być może nie będziemy w tym roku specjalnie odczuwali tych problemów, które są na świecie czy w Europie” – powiedział dziennikarzom wicepremier.

Pawlak podkreślił, że w odróżnieniu od gospodarek Irlandii czy Hiszpanii, polska gospodarka nie jest monokulturą. „Jest bardzo różnorodna i przez to dużo bardziej odporna na te turbulencje” – ocenił.

DEON.PL POLECA

Jego zdaniem, fakt, że duża część polskich miejsc pracy ulokowana jest w przemyśle i wytwórczości, mają one trwały charakter.

„W tym kontekście myślę, że jeżeli chodzi o prognozy wzrostu PKB, to warto zachować optymizm. Mam nadzieję, że będzie powyżej 4 proc.” – powiedział wicepremier.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pawlak: w tym roku wzrost PKB powyżej 4 proc.
Komentarze (3)
WZ
wysprzedał zakłady pracy!
24 maja 2011, 10:48
Rząd może mieć ostateczny pomysł na rozwiązanie problemu głodu i bezrobocia aby utrzymać władzę  bo jak tak dalej pójdzie jak obecnie to będzie musiał zarządzić, żeby głodni zjedli bezrobotnych!
AJ
a jaka jest inflacja?
24 maja 2011, 09:35
 i co? dalej optymizm?
PP
panie Pawlak
24 maja 2011, 09:34
 optymizm jest tu nie na miejscu. szczególnie jeśli proponuje pan zatrudnianym analitykom gospodarki smieszne wynagrodzenie