Pieniądze = szczęście, gdy inni zarabiają mniej

(fot. Steve Wampler)
PAP / drr

Rosnący poziom zarobków czyni ludzi szczęśliwymi tylko wówczas, gdy mają poczucie, że przez to powodzi się im lepiej niż znajomym, przyjaciołom, sąsiadom, a wyższe dochody podnoszą ich status społeczny - podaje Press Association.

Agencja powołuje się na badania uniwersytetów w Warwick i Cardiff publikowane w "Journal of Psychological Science". Wykryta prawidłowość zdaniem PA tłumaczy, dlaczego rosnący w ostatnich 40 latach w Wielkiej Brytanii ogólny poziom społecznej zamożności nie dał ludziom poczucia, że są szczęśliwsi.

DEON.PL POLECA

Punktem wyjścia badań był prowadzony przez Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych w okresie siedmiu lat sondaż brytyjskich gospodarstw domowych (British Household Panel Survey), dotyczący poziomu przychodów i zadowolenia z życia.

- Zarobienie miliona funtów rocznie to nie dosyć, by uczynić ludzi szczęśliwszymi, jeśli wiedzą, że wszyscy ich przyjaciele zarabiają dwa razy więcej - cytuje PA psychologa z uniwersytetu w Warwick Chrisa Boyce'a.

- Z naszych badań wynika, że przychód odzwierciedlający miejsce na drabinie społecznej jest najlepszym kluczem do przewidzenia ogólnego zadowolenia z życia. Faktyczny poziom przychodu i średnia przychodów innych nie mają wymiernego efektu - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pieniądze = szczęście, gdy inni zarabiają mniej
Komentarze (2)
Jurek
22 marca 2010, 16:58
Jakżesz musi cierpieć Chrystus.... "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni, którzy płaczą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię...."
P
polonopitek
22 marca 2010, 16:16
"Drabina społeczna", to dośc fałszywe wyobrażenie o faktycznym porzadku rzeczy :) , przypomina "piramidę. W rzeczywistości lepszą analogią jest "łancuch pokarmowy". Wielki mięsożerny drapieżnik wygląda na "króla", ale kiedy przyroda pozostawi mu do wyboru tylko mchy i porosty - padnie.