Podwyżka VAT zaszkodzi finansom szpitali
Pracodawcy RP uważają, że podniesienie stawki VAT od 1 stycznia spowoduje, że wynik finansowy poszczególnych szpitali będzie o 5 proc. mniejszy, co - w ich ocenie - może spowodować, że niektóre szpitale będą miały duże problemy finansowe.
W ocenie eksperta Pracodawców RP Roberta Mołdacha rząd, a także NFZ starają się przekonać, że podniesienie stawki VAT w niewielkim stopniu obciąży szpitale, tymczasem mogą to być istotne dla nich kwoty.
Pracodawcy RP uważają bowiem, że po podwyżce VAT poziom finansowania w szpitalnictwie zmniejszy się o 75 mln zł. - Oczywiście można twierdzić, że jest to kwota relatywnie mała. Jednak - przy założeniu niezmienionej rok do roku wyceny usług kupowanych przez NFZ - o taką kwotę zostaną pomniejszone przyszłoroczne zyski, nadwyżka finansowa lub podwyższona strata szpitali - podkreślają.
Mołdach zaznaczył, że może to oznaczać dla szpitala o 5 proc. gorszy wynik finansowy. "Oznacza to także, że mniej rentowne albo działające na niższej marży szpitale będą miały duże problemy finansowe" - podkreślają Pracodawcy RP. Według nich podwyżka VAT może spowolnić modernizację szpitali, spowodować wzrost liczby nierentownych szpitali, a także wzrost ich zadłużenia.
Rzecznik prasowy Centrum Zdrowia Dziecka Paweł Trzciński poinformował, że wyliczenia, jakie zrobiło Centrum w związku z podniesieniem stawki VAT, wskazują, że wynik finansowy Centrum może zostać pomniejszony o 1-2 proc. - Dużo zależy od tego, jak zachowają się nasi kontrahenci - zaznaczył. Podkreślił także, że koszty, jakie ponosi szpital, z roku na rok wzrastają, nie tylko w obszarze opodatkowania VAT-em. - Nie ma to niestety przełożenia na wycenę świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia - dodał.
- To kolejne obciążenie bez jakiejkolwiek rekompensaty - podkreślił b. minister zdrowia Marek Balicki. - VAT wpływa do budżetu państwa, więc szpitale będą płacić dodatkowo budżetowi państwa za usługi i dostawy, które kupują - powiedział Balicki. W ocenie b. ministra zdrowia, aby wyrównać koszt, jaki poniosą szpitale po podwyżce VAT, Narodowy Fundusz Zdrowia powinien np. zwiększyć stawkę za świadczenia.
Skomentuj artykuł