Polska gotowa przekazać samoloty "do dyspozycji USA". Pentagon: nie widzimy uzasadnienia

MiG 29 w polskim lotnictwie. Takie samoloty Polska gotowa jest przekazać USA (fot. KrisChristiaens/depositphotos.com)
PAP/mk

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że Polska jest gotowa przekazać USA samoloty MiG-29, które mogłyby być decyzja NATO udostępnione Ukrainie. Rzecznik Pentagonu stwierdził, ze nie widzi uzasadnienia dla takiej propozycji.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie. Przedstawiciele polskich władz zapewniają, że nie podjęto żadnej decyzji w tej sprawie, a postanowienia w tej kwestii powinny zapadać w ramach NATO.

Polska jest gotowa "niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein"

Komunikat, który opublikował resort, jest oświadczeniem ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w związku z wypowiedzią Sekretarza Stanu USA w sprawie przekazania samolotów Ukrainie.

"Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" - czytamy w oświadczeniu.

DEON.PL POLECA

"Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych" - podkreślono. "Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn" - zapewnił.

"Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO – posiadaczy samolotów MiG-29 – o podobne działanie" - zaapelował szef MSZ.

Pentagon: Nie widzimy uzasadnienia dla polskiej propozycji ws. MiG-ów

Oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy USA-NATO w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby, odnosząc się do polskiej oferty przekazania myśliwców. Jak dodał, nie widzi dla takiej propozycji rzeczowego uzasadnienia.

"Perspektywa myśliwców +w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki+ startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną (...) budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie" - oznajmił Kirby w oświadczeniu.

Dodał, że choć rozmowy z Polską i innymi sojusznikami na temat samolotów i związanych z nimi "trudnych wyzwań logistycznych" nadal trwają, to uważa, że polska propozycja jest nie do zaakceptowania.

Kirby podkreślił, że ogłoszona we wtorek przez polski MSZ oferta oddania MiG-ów Stanom Zjednoczonym, by za ich pośrednictwem udostępnić je Ukrainie pokazuje, jak skomplikowana jest to sprawa. Zaznaczył przy tym, że "decyzja o tym, czy przekazać posiadne przez Polskę samoloty Ukrainie ostatecznie należy do polskiego rządu".

Wcześniej zaskoczenie oświadczeniem polskiego MSZ wyraziła podsekretarz stanu USA Victoria Nuland, która dodała, że Polska wykonała w tej sprawie "zaskakujący ruch".

Premier RP Mateusz Morawiecki stwierdził we wtorek natomiast, że "jakiekolwiek decyzje o dostarczeniu broni ofensywnej powinny być podejmowane na poziomie całego NATO jednogłośnie", a Polska nie może samodzielnie podjąć takiego kroku, bo nie jest stroną wojny na Ukrainie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska gotowa przekazać samoloty "do dyspozycji USA". Pentagon: nie widzimy uzasadnienia
Komentarze (2)
JX
~jewka XXX
9 marca 2022, 15:48
bo wg naszych "sojuszników" rzeczowym uzasadnieniem byłoby, żebyśmy to my wysłali samoloty na Ukrainę, która została wrobiona przez swoją geografię w wojnę, która tak naprawdę toczy się między "starymi" wrogami czyli ZSRR i USA - a nasi "sprytni" sojusznicy jak zwykle szukają osła, któremu można swoją wojnę zrzucić na głowę - po co mają strzelać w USA nie strzelają w Polskę ...
KP
~katolik pomniejszego płazu
9 marca 2022, 11:17
"Perspektywa myśliwców w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną (...) budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego." ale przekazanie samolotów na Ukrainę bezpośrednio przez Polskę pewnie żadnych obaw nie budzi. wychodzi sojusznicze szydło z worka.