Polska na 29. miejscu w globalnym rankingu

Legatum Institute (logo li.com)
PAP / ad

Polska zajęła 29. miejsce w globalnym rankingu 104 państw świata ocenionych pod kątem pomyślności gospodarczej i jakości życia, opublikowanym w poniedziałek przez niezależny brytyjski ośrodek badawczy Instytut Legatum (Legatum Prosperity Index).

Indeks ośrodka działającego na rzecz wolności gospodarczej, politycznej i indywidualnej, zarówno w państwach wysoko uprzemysłowionych, jak i rozwijających się, bierze za punkt wyjścia 9 kategorii uznanych za decydujące o wzroście gospodarki oraz o fizycznym i psychicznym samopoczuciu ludzi.

Każda z tych kategorii ma swoje podkategorie (ogółem jest ich 79), a o rankingu poszczególnych państw decyduje średnia. Legatum posługuje się zarówno danymi oficjalnymi, jak i badaniami sondażowymi (m.in. Instytutu Gallupa, Transparency International, Wall Street Journal itd.).

Polska wypada słabo, jeśli chodzi o kapitał społeczny (68. miejsce w tej kategorii). Legatum wskazuje, że tylko 19 proc. (dwóch na dziesięciu) Polaków uważa, iż obcy są godni zaufania, choć więcej niż dziewięć osób na dziesięć ocenia, iż może polegać na przyjaciołach i rodzinie.

Wyrazem niewykorzystanego kapitału społecznego jest niski poziom działalności charytatywnej i wolontariatu. W tej ostatniej podkategorii Polska zajmuje w świecie dalekie 89. miejsce.

W zakresie osobistych wolności (45. miejsce) sami Polacy czują się wolni na co dzień, ale jednak tolerancja mniejszości etnicznych i imigrantów jest znacznie poniżej średniej. Tylko ok. 58 proc. Polaków uważa, że ich kraj jest dla nich dobrym miejscem do życia.

Z punktu widzenia praworządności i demokratycznych instytucji publicznych (miejsce 32.), autorzy rankingu zauważają, iż "subiektywna percepcja Polaków nie odpowiada obiektywnej ocenie". Tylko 40 proc. Polaków ma zaufanie do sądownictwa, tylko nieco więcej niż 50 proc. wierzy w rzetelność demokratycznego systemu wyborczego. Duży odsetek uważa, że biznes i politycy są skorumpowani, a ponad 4/5 darzy zaufaniem wojsko.

Liczba komputerów osobistych jest w Polsce wyższa od międzynarodowej średniej, ale eksport sprzętu i usług high-tech jest poniżej średniej światowej. W tym podwskaźniku Polska zajmuje na świecie miejsce 65.

Z własnego stanu zdrowia zadowolonych jest 3/4 Polaków. Polska zajmuje dalekie 57. miejsce, jeśli chodzi o poziom oszczędności gospodarstw domowych w proporcji do PKB.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polska na 29. miejscu w globalnym rankingu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.