Polska pomoże PW we wdrażaniu norm UE

Polska pomoże PW we wdrażaniu norm UE
(fot. flikcr.com/ by matze_ott)
PAP/ ad

Polska chce pomagać krajom Partnerstwa Wschodniego we wdrażaniu unijnych norm dotyczących przepisów weterynaryjnych, fitosanitarnych oraz bezpieczeństwa i jakości żywności - zapowiedział w piątek w Krakowie wiceminister rolnictwa Andrzej Butra.

W piątek w Krakowie zakończyła się konferencja o współpracy w rolnictwie z krajami objętymi inicjatywą Partnerstwa Wschodniego. Zorganizowano ją w ramach polskiej prezydencji.

DEON.PL POLECA


"Polska ma duże doświadczenie, jeśli chodzi o wdrażanie norm unijnych, bo przeszliśmy naprawdę ciężką drogę, przystępując do Unii. Chcielibyśmy dla naszych przyjaciół z Partnerstwa Wschodniego tę drogę uprościć, wskazać nasze doświadczenia" - mówił podczas konferencji prasowej podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa Andrzej Butra.

Jego zdaniem, produkty spożywcze z krajów Partnerstwa Wschodniego często spełniają normy unijne, ale ich wewnętrzne przepisy nie korespondują z wytycznymi UE. "Chodzi o kwestie techniczne, o harmonizację i usystematyzowanie tych przepisów, bo unijny konsument przyzwyczajony do poziomu UE chciałby wiedzieć, że ten towar spełnia jego wymagania i jest w 100 procentach bezpieczny" - zaznaczył wiceminister.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele państw Partnerstwa Wschodniego i Unii Europejskiej. Obecni byli także przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz międzynarodowych organizacji, stowarzyszeń i instytutów naukowych.

Na obrady do Krakowa przyjechali wiceministrowie rolnictwa z Armenii, Azerbejdżanu, Mołdawii, Czech, Rumunii, Węgier oraz przedstawiciele Białorusi, Belgii, Bułgarii, Cypru, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Grecji, Węgier, Włoch, Litwy, Łotwy, Mołdowy, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

Partnerstwo Wschodnie to inicjatywa Unii Europejskiej, skierowana do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy. Projekt Partnerstwa został opracowany w 2008 roku wspólnie przez Polskę i Szwecję. W marcu 2009 roku Rada Europejska wyraziła jednogłośne poparcie dla tej inicjatywy, która stała się tym samym częścią europejskiej polityki sąsiedztwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska pomoże PW we wdrażaniu norm UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.