Polska prezydencja za wzmocnieniem EFSF

Polska prezydencja za wzmocnieniem EFSF
(fot. EPA/CHARLES PLATIAU)
PAP / ad

Szef resortu finansów Jacek Rostowski powiedział w piątek, że polska prezydencja jest zwolennikiem dalszego wzmocnienia Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). Polski minister uczestniczy w stolicy Francji w spotkaniu grupy G20.

Minister zauważył, że rozwiązanie tego problemu "nie może się odbyć w taki sposób, który by spowodował zarażenie innych większych gospodarek". Rostowski zaznaczył, że Polska jest za znaczącym wzmocnieniem EFSF ponad obecnie zaakceptowany przez 17 państw eurolandu kapitał 440 mld euro.

DEON.PL POLECA

"Na spotkaniu G20 w Waszyngtonie (we wrześniu br.) wszyscy doszli do wniosku, że aby zablokować rozpowszechnianie się tego wirusa braku zaufania do skarbów państwowych w Europie, potrzebujemy funduszu, który ma w swojej dyspozycji około 2 bilionów euro" - powiedział Rostowski.

"Ogólna zasada jest taka, że im większy jest taki fundusz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nawet mała część tego funduszu będzie używana" - zaznaczył minister. Podkreślił, że dlatego Polska jako taka, ale także w roli państwa sprawującego prezydencję UE w tym półroczu "jest jak najbardziej za tym, żeby ten fundusz był jak największy na zasadzie takiej, że im więcej w tym funduszu jest środków, tym mniej będzie trzeba ich używać".

Wyjaśnił przy tym, że nie oznacza to, że "całość EFSF musi być odpowiednikiem kapitału akcyjnego, czyli kapitału ryzyka" w przedsiębiorstwie. Zdaniem Rostowskiego, nawet przy utrzymaniu obecnego kapitału 440 mld euro, można wprowadzić możliwość tzw. lewarowania, co pozwoliłoby "kilkakrotnie zwiększyć płynność w ramach funduszu".

Podczas dwudniowego spotkania ministrów finansów krajów G20 z udziałem Rostowskiego, reprezentującego UE, należące do Grupy państwa europejskie mają uspokajać swoich partnerów z innych krajów co perspektywy rozwiązania kryzysu w eurogrupie.

Według czwartkowego oświadczenia francuskiej prezydencji G20, "absolutnym priorytetem jest znalezienie elementów stabilizujących strefę euro", która jest "epicentrum światowego kryzysu". Przed piątkowym szczytem zapowiadano, że nie należy się w Paryżu spodziewać konkretnych rozstrzygnięć w kwestii ratowania eurolandu. Spotkanie to ma być natomiast przygotowaniem do szczytu G20 w Cannes 3 i 4 listopada z udziałem najwyższych władz państwowych krajów grupy.

W związku z zagrożeniem rozlania się kryzysu greckiego na Włochy i Hiszpanię od weekendu pojawiają się zapowiedzi nowych propozycji ratujących strefę euro. 23 października o ratowaniu eurolandu będą dyskutować przywódcy UE.

Z uwagi na trudną sytuację w eurogrupie obecne środki EFSF w wysokości 440 mld euro mogą nie wystarczyć. Strefa euro chce zwiększenia możliwości działania funduszu, ale bez zwiększania jego kapitału. Może to być osiągnięte przez tzw. lewarowanie, które polegałoby na przyznaniu EFSF uprawnień do zaciągania pożyczek w Europejskim Banku Centralnym, by następnie przychodzić z pomocą krajom w kłopotach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska prezydencja za wzmocnieniem EFSF
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.