Powstał polski chemiczny gigant
Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach i Zakłady Azotowe Puławy zawarły umowę o konsolidacji, określającą zasady współpracy pomiędzy ZAT a ZAP - poinformowały w oddzielnych komunikatach Tarnów i Puławy.
Umowa przewiduje przeprowadzenie konsolidacji w ramach jednej grupy kapitałowej w podziale na dwa etapy.
"W pierwszym etapie, który rozpocznie się po podwyższeniu kapitału (poprzez emisję akcji serii D przez Tarnów na rzecz akcjonariuszy Puław - red.), strony będą dążyć m.in. do maksymalizacji synergii kosztowych, w szczególności w obszarze zakupu surowców i mediów wspólnych, osiągnięcia efektów synergicznych wynikających z rozszerzenia zdolności produkcyjnych w zakresie nawozów mineralnych, budowy kompletnego elastycznego portfela produktowego w obszarze nawozów, osiągnięcia wzrostu efektu skali oraz usprawnienia działania grupy kapitałowej w zakresie zdolności produkcyjnych grupy kapitałowej w obszarze amoniaku i kwasu azotowego. Strony będą dążyć także do optymalizacji logistyki pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład grupy kapitałowej, zapewnienia grupie kapitałowej trwałej poprawy pozycji konkurencyjnej i warunków stabilnego rozwoju na globalnym rynku nawozowo-chemicznym przy stałym budowaniu wartości grupy kapitałowej dla jej klientów, wzroście wartości dla akcjonariuszy oraz poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zapewnienia wzrostu wartości marki skonsolidowanej grupy kapitałowej - napisano w komunikacie.
Konsolidacja będzie koordynowana przez wspólnie powołany w tym celu komitet do spraw konsolidacji, składający się w równej liczbie z przedstawicieli stron.
W komunikacie podano, że zadaniem komitetu będzie m.in. przygotowanie szczegółowego planu konsolidacji. Celem drugiego etapu konsolidacji będzie optymalizacja struktury, modelu zarządzania i organizacji grupy kapitałowej w sposób pozwalający na stworzenie efektywnej organizacji przy jak największym wykorzystaniu synergii. Model funkcjonowania grupy kapitałowej będzie uwzględniać segmentację obszarów biznesowych grupy kapitałowej w centrach zarządzania w sposób odzwierciedlający doświadczenie, wiedzę, rozwój technologiczny i pozycję rynkową obu spółek w odniesieniu do poszczególnych obszarów oraz. Celem będzie też optymalizacja struktury własnościowej wewnątrz Grupy Kapitałowej.
Zarządy spółek będą rekomendować właściwym radom nadzorczym, aby w terminie rejestracji podwyższenia kapitału w skład zarządu każdej z nich, liczącego 4 albo 6 osób, wchodziła ta sama liczba przedstawicieli obu spółek.
Strony uzgodniły również zasady dotyczące stosowania nazwy handlowej "Grupa Azoty" oraz dodanie słów przedrostka "Grupa Azoty" do oznaczenia firm niektórych spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej oraz ujednolicenia roku obrotowego tych spółek tak, by odpowiadał rokowi kalendarzowemu.
Spółki poinformowały jednocześnie, że zarząd Zakładów Azotowych Tarnów po konsolidacji z Zakładami Azotowymi Puławy zamierza rekomendować wypłaty dywidend na poziomie 40-60 proc. jednostkowego zysku netto Azotów Tarnów. Zarząd Tarnowa, w ramach swoich kompetencji korporacyjnych, zobowiązał się wspierać realizację przez Puławy inwestycji wymienionych w umowie.
Umowa o konsolidacji wykonuje i jednocześnie zastępuje porozumienie z dnia 20 września 2012 r. Wejdzie w życie z dniem rejestracji podwyższenia kapitału ZA Tarnów.
Skomentuj artykuł