Prace w komisji wokół projektu zmian w VAT

Prace w komisji wokół projektu zmian w VAT (fot. flickr.com/LLudo)
PAP / ad

Kontrowersje wśród posłów budzi rządowy projekt zmian w VAT - szczególnie propozycja o pakietach medycznych dla pracowników oraz usługach zlecanych przez szpitale. W efekcie po kilku godzinach prac projekt przekazano w środę do podkomisji.

W środę sejmowa komisja finansów publicznych pracowała nad rządowym projektem zmian w VAT, który przewiduje m.in. podwyższenie od 1 lutego 2011 r. VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci. Podatek wzrósłby z 8 proc. do 23 proc. Według Ministerstwa Finansów podwyżka wiąże się z wykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w październiku 2010 r. uznał, że nasze przepisy są niezgodne z prawem unijnym.

Posłowie nie zdążyli w środę zająć się tą sprawą. Kontrowersje wzbudziły bowiem zaproponowane w rządowym projekcie zmiany dotyczące nieodpłatnego świadczenia usług. Niektórzy eksperci podatkowi ostrzegają, że wejście w życie nowelizacji w obecnym kształcie mogłoby spowodować konieczność opodatkowania pakietów medycznych fundowanych przez firmy pracownikom.

DEON.PL POLECA

Ministerstwo Finansów deklaruje, że zwolnienie z VAT zostanie utrzymane, a intencją zmian nie było opodatkowanie tych pakietów. "Minister finansów ma delegację ustawową do wprowadzania w rozporządzeniu zwolnień z VAT i z takiej możliwości może skorzystać, jeżeli byłaby taka potrzeba. Można też wydać interpretację podatkową w tej sprawie" - wyjaśnił wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Niemniej posłowie proponowali uregulowanie spornej kwestii wprost w ustawie. Poprawka zgłoszona przez posła Mirosława Dudzińskiego (PJN) została odrzucona - resort finansów przekonywał bowiem, że jest niezgodna z unijną dyrektywą o VAT (ma zostać poddana pod głosowanie w postaci tzw. wniosku mniejszości). Z kolei poprawka Andrzeja Orzechowskiego (PO) - według biura legislacyjnego - była niezgodna z Konstytucją i została wycofana przez wnioskodawcę.

Przy okazji opodatkowania usług medycznych pojawiła się dyskusja m.in. na temat VAT od usług kupowanych przez szpitale, np. cateringu czy sprzątania sal. Poseł Stanisław Stec (SLD) pytał, czy szpitale, które mają zakontraktowane takie usługi od firm zewnętrznych, od 1 stycznia 2011 r. muszą płacić 23 proc. VAT.

Obecna na posiedzeniu przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urszula Michalska powiedziała, że placówki służby zdrowia przez lata były namawiane, by wszelkie usługi niemedyczne wyprowadzać na zewnątrz. "Od 1 stycznia znaleźliśmy się w sytuacji, gdzie zakład opieki zdrowotnej musi sam pokryć wzrost stawki z zerowej na 23 proc., bez wzrostu kontraktu z NFZ" - mówiła. Dodała, że szpitale nie mogą VAT odliczyć, ponieważ nie są tzw. watowcami.

Oprócz rozstrzygnięcia kwestii związanych z VAT w ochronie zdrowia, podkomisja będzie musiała rozstrzygnąć, w jakim terminie zmiany mają wejść w życie. Chodzi przede wszystkim o przepisy dotyczące wyższego VAT na ubranka niemowlęce i buty dla dzieci. Rząd zaproponował, by zaczęły one obowiązywać od 1 lutego 2011 r. Poseł Krystyna Skowrońska (PO) wskazała, by ustawa weszła w życie 1 marca 2011 r., a przepisy dotyczące ubranek - 1 lipca 2011 r. Poseł Marek Wikiński (SLD) zaproponował odpowiednio: 1 lipca 2011 r. i 1 stycznia 2012 r., zaś Bożena Kotkowska (SLD): 1 lipca 2011 r. i 1 października 2011 r.

Podkomisja zajmie się także poprawkami Andrzeja Orzechowskiego. Jedna z nich zakłada zastosowanie obniżonej 8 proc. stawki VAT na pieczywo świeże, którego termin przydatności do spożycia przekracza 14 dni. Obecnie jest ono opodatkowane 23 proc. stawką. Inna przewiduje opodatkowanie podstawową stawką np. wielbłądów i zwierząt wielbłądowatych, gadów hodowlanych (w tym węży i żółwi) oraz ptaków hodowlanych, np. papug lub pawi.

Przed 1 stycznia ich sprzedaż podlegała podstawowej stawce VAT, ale w wyniku błędu w nowelizacji - weszła w życie 1 stycznia 2011 r. - trafiły one do załącznika, który przewiduje stawkę obniżoną. Z takiej stawki korzystali i korzystają ci, którzy sprzedają zwierzęta jadalne, np. świnie, króliki, drób itp.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prace w komisji wokół projektu zmian w VAT
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.