Pracodawcy zaskarżyli ustawę o OFE do TK

PAP / slo

Konfederacja Pracodawców Lewiatan złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek kwestionujący konstytucyjność ustawy ws. OFE. Organizacja skarży m.in. przejęcie przez ZUS ponad połowy emerytalnych oszczędności Polaków i pozorną dobrowolność wyboru OFE.

Lewiatan poinformował w poniedziałek, że wniosek wpłynął do Trybunału 14 marca.

Wśród zaskarżonych przepisów jest też zasada tzw. suwaka bezpieczeństwa, zgodnie z którą przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone do ZUS. Pracodawcy kwestionują również sam przebieg procesu legislacyjnego nad ustawą. Według Lewiatana "ustawa została przyjęta przez Sejm w błyskawicznym tempie", a posłowie byli pozbawieni prawa do zgłaszania poprawek.

Wcześniej wniosek do TK ws. ustawy zmieniającej system OFE złożył prezydent Bronisław Komorowski. TK może łączyć wpływające doń skargi z racji tożsamości przedmiotu sprawy.

Znowelizowana ustawa o zmianach w systemie emerytalnym poza możliwością wyboru, czy część składki emerytalnej ma być przekazywana do OFE, czy też jej całość do ZUS, przewiduje, że fundusze nie mogą już inwestować w obligacje Skarbu Państwa i inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa.

Ponadto przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez ubezpieczonego jego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata po osiągnięciu wieku emerytalnego przez ubezpieczonego podlegać dziedziczeniu.

Wprowadzony zostanie minimalny poziom inwestycji OFE w akcje. Będzie on wynosił 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pracodawcy zaskarżyli ustawę o OFE do TK
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.