Problemy polskich przedsiębiorców z bankami

(fot. sxc.hu)
PAP / pz

Ponad jedna trzecia przedsiębiorców - 34 proc. twierdzi, że banki stawiają im zbyt wygórowane wymagania - wynika z badania przeprowadzonego w ramach programu Rzetelna Firma, które zostało opublikowane we wtorek.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają również zastrzeżenia do procedur funkcjonujących w bankach: 28 proc. z nich twierdzi, że są one zbyt przewlekłe, co nie pozwala przedsiębiorcom na szybkie i elastyczne reagowanie na sytuacje biznesowe. Na brak oferty dopasowanej do potrzeb skarży się 12 proc. firm, na brak kompetentnych doradców - 9 proc., a na niejasną ofertę, która wprowadza w błąd - 8 proc.

Zdaniem Waldemara Sokołowskego, prezesa Rzetelnej Firmy, zarówno stawianie zbyt wysokich wymagań, jak i przeciąganie procedur oznacza odcięcie firm od finansowania, co może się negatywnie przełożyć na ich kondycję.

- Dla zdrowia gospodarki banki powinny harmonijnie współpracować z biznesem, a obecna sytuacja pokazuje, że nie wszystko układa się prawidłowo - podsumował Sokołowski.

Większość przedstawicieli firm biorących udział w badaniu nie odnotowała w ciągu ostatniego roku znaczących zmian we współpracy z bankami. Dla ponad dwóch trzecich z nich nie zmienił się on w żaden sposób w stosunku do 2010 roku. Tylko 14 proc. badanych stwierdziło, że w minionym roku działania podejmowane przez banki w większym lub mniejszym stopniu przyczyniły się do poprawy jakości świadczonych przez nie usług.

- Badanie potwierdza, że mimo szumnych zapowiedzi w zakresie poprawy jakości usług bankowych świadczonych dla polskich przedsiębiorstw, ich poziom pozostaje taki sam - podkreślił Sokołowski.

Badanie "Banki w działalności polskiego biznesu" zostało przeprowadzone w grudniu 2011 r. na reprezentatywnej grupie 1086 przedsiębiorstw, wybranych spośród ponad 40 tys. firm, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma.

Rzetelna Firma to zarówno organizacja jak i program, promujący uczciwość płatniczą oraz stosowanie wysokich standardów etycznych i dobrych praktyk w działalności gospodarczej. Podstawowym warunkiem kwalifikującym firmę do udziału w programie jest jej weryfikacja w Krajowym Rejestrze Długów i sprawdzenie, czy nie figuruje w nim, jako dłużnik. Dzięki temu wiadomo, że jest ona solidnym płatnikiem i co za tym idzie - pewnym partnerem w biznesie.

Program Rzetelna Firma jest prowadzony pod patronatem Krajowego Rejestru Długów, uczestniczy w nim obecnie ponad 40 tysięcy przedsiębiorstw.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Problemy polskich przedsiębiorców z bankami
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.