"W dniu 12 listopada 2019 roku prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie, w ramach śledztwa prowadzonego w sprawie zbrodni dokonanych w latach 1941–1944 na więźniach niemieckiego obozu pracy przymusowej Treblinka I, przystąpi do oględzin miejsca, w którym funkcjonował obóz, oraz terenu doń przyległego" - poinformował IPN we wtorek na swojej stronie internetowej.
"Celem oględzin będzie ustalenie miejsc, w których mogą znajdować się masowe i pojedyncze groby ofiar obozu, oraz miejsc egzekucji" - czytamy w komunikacie.
IPN zapewnia, że oględziny będą miały charakter badań powierzchniowych gruntu i zostaną przeprowadzone "z udziałem biegłych z zakresu fotogrametrii i systemów informacji przestrzennej, archeologii, kryminalistyki, antropologii i medycyny sądowej, którzy wykorzystają do badań urządzenia specjalistyczne". Do przeprowadzenia tych czynności prokurator IPN powołał zespół biegłych z placówek naukowych, m.in. z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Politechniki Warszawskiej, University of Science and Technology in Trondheim, Austrian Academy of Sciences oraz Staffordshire University.
IPN zaznaczył też, że "oględziny nie będą połączone z podjęciem ewentualnych szczątków ludzkich, które mogą się znajdować w badanych miejscach, bowiem celem planowanych czynności jest wyłącznie ustalenie miejsc, w których znajdują się mogiły ofiar, oraz miejsc egzekucji".
W komunikacie dodano, że o terminie oględzin Instytut powiadomił Naczelnego Rabina Polski oraz prezesa Stowarzyszenia Romów Polskich.
Obóz Treblinka I, nazywany też Karnym Obozem Pracy, funkcjonował od lata 1941 r. do końca lipca 1944 r. Niemcy początkowo przetrzymywali w nim Polaków, później również Żydów. W obozie panował głód i terror. Do momentu jego likwidacji pod koniec lipca 1944 r. przeszło przez niego ok. 20 tys. więźniów, z czego ok. 10 tys. zmarło lub zostało rozstrzelanych. Obóz zagłady Treblinka II Niemcy wybudowali obok obozu pracy na przełomie maja i czerwca 1942 r. w ramach akcji "Reinhardt", której celem była zagłada ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie. Do czasu jego likwidacji w listopadzie 1943 r. Niemcy zamordowali w nim setki tysięcy Żydów; Muzeum Treblinka omawiając różne szacunki podaje, że za podstawę należy przyjąć liczbę 800 tys. ofiar.
Obóz zagłady Treblinka służył zagładzie ludności żydowskiej deportowanej z getta warszawskiego oraz gett założonych przez okupanta w innych miastach dystryktu warszawskiego. Przywożono tutaj także Żydów z Niemiec, Austrii, Francji, Belgii, Jugosławii, Grecji oraz Związku Sowieckiego.
Skomentuj artykuł