"Prywatyzacja Lotosu zapewni mu stabilność"

"Prywatyzacja Lotosu zapewni mu stabilność"
Wicepremierzy Polski i Rosji, Waldemar Pawlak oraz Igor Sieczin po podpisaniu w Warszawie międzyrządowego porozumienia w sprawie dostaw gazu do Polski. (fot. PAP / Tomasz Gzell)
PAP / wm

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział dziennikarzom, że Lotos wymaga takiego projektu prywatyzacyjnego, który zagwarantuje stabilne funkcjonowanie spółki. Dodał, że nie rozmawiał z wicepremierem Rosji Igorem Sieczinem o prywatyzacji tej firmy.

- Na pewno Lotos wymaga takiego projektu prywatyzacyjnego, który zagwarantuje stabilne funkcjonowanie spółki na polskim rynku, także na rynku giełdowym. Ta spółka ma, ze strategicznego punktu widzenia, ważniejsze znaczenie niż Orlen, bo jest położona nad morzem (...) Wyraźnie zwracamy uwagę na potrzebę takiego bardzo poważnego, przemyślanego spojrzenia na prywatyzację Lotosu - zaznaczył we wtorek Pawlak.

DEON.PL POLECA

W piątek po podpisaniu umowy gazowej wicepremier Rosji Igor Sieczin poinformował, że rosyjskie spółki byłyby zainteresowane udziałem w ewentualnej prywatyzacji polskich firm paliwowych. Podkreślił, że istnieje "konkretne zainteresowanie" zwiększeniem współpracy w dziedzinie dostaw i przetwórstwa ropy naftowej i że Rosja jest zadowolona z bieżącej współpracy z Polską w tym obszarze. - Istnieje również plan polskich władz, co do prywatyzacji kilku spółek ropy naftowej. Jeśli te plany zostaną zrealizowane, to spółki rosyjskie będą mogły otwarcie, w sposób rynkowy, wziąć udział w realizacji tych planów i wykazać swoją skuteczność - dodał. Zaznaczył, że to dopiero początek realizacji nowych projektów.

Resort skarbu zaprosił w sobotę inwestorów do negocjacji ws. kupna akcji Grupy Lotos, stanowiących ok. 53 proc. kapitału zakładowego. Według ogłoszenia zamieszczonego w sobotniej prasie, zaproszenie skierowane jest do wszystkich podmiotów, w tym głównie do tych, które prowadzą działalność w sektorze górnictwa ropy naftowej.

Inwestorom, którzy zgłoszą zainteresowanie kupnem akcji Grupy Lotos od 15 grudnia br. do 31 stycznia 2011 roku, ma być udostępnione memorandum informacyjne. Będzie ono zawierało podstawowe informacje o sytuacji prawno-ekonomicznej spółki oraz wymagania, jakie musi spełnić odpowiedź na publiczne zaproszenie do negocjacji. Inwestorzy, którzy odbiorą memorandum, będą mieli czas do 4 lutego 2011 r. na składanie pisemnych odpowiedzi na publiczne zaproszenie do negocjacji.

Przedmiotem negocjacji ma być głównie cena za zbywany pakiet akcji oraz "struktura transakcji zapewniająca zbycie przez Skarb Państwa wszystkich sprzedawanych akcji". Negocjacje będą również dotyczyły zobowiązań inwestycyjnych, w zakresie ochrony środowiska i interesów pracowniczych. Mają one zagwarantować spółce rozwój w długim okresie oraz zachować jej trwałą rentowność i konkurencyjność na rynku.

Minister skarbu ma podjąć decyzję o rozpatrzeniu złożonych odpowiedzi przez inwestorów do 18 lutego 2011 roku. Sprzedaż akcji Grupy Lotos musi zatwierdzić rząd.

Skarb Państwa chce sprzedać w międzynarodowym przetargu 53 proc. akcji Grupy Lotos.

Pod koniec września minister Grad informował, że przedmiotem negocjacji z inwestorami oprócz ceny ma być m.in. pakiet inwestycyjny zabezpieczający funkcjonowanie spółki.

Możliwość prywatyzacji Grupy Lotos ma gwarantować zmiana zapisu w "Polityce energetycznej Polski do 2030 roku". Obowiązująca obecnie rządowa strategia dla sektora paliwowego zakłada, że udział Skarbu Państwa w Grupie Lotos nie może być niższy niż 50 proc.

Lotos jest grupą kapitałową sektora paliwowego, w skład której, oprócz spółki-matki, wchodzą spółki: Lotos Czechowice, Lotos Jasło i Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) oraz kilkanaście spółek-córek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Prywatyzacja Lotosu zapewni mu stabilność"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.